Abp Ryś: Władza Chrystusa sięga serca dlatego, że widzimy Go na krzyżu!

Od 60 lat opiekują się samotnymi matkami, dając im dom i wsparcie, oraz modlą się za dzieci nienarodzone o odwagę dla rodziców, by zechcieli przyjąć Boży dar. Mowa o Siostrach Antoniankach od Chrystusa Króla, które w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata świętują swój jubileusz. 

- Dziś przeżywamy 60. rocznicę zatwierdzenia zgromadzenia przez księdza biskupa Michała Klepacza oraz 40-lecie obecności Sióstr w parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej na łódzkich Stokach – tłumaczy Siostra Justyna Kałwa – przełożona zgromadzenia. Nasze zgromadzenie powstało na tzw. górce przy klasztorze oo. bernardynów w Łodzi w latach trzydziestych, a zostało zatwierdzone w 1959 roku – dodaje matka generalna zgromadzenia. 

Uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia odbyły się w niedzielę 24 listopada o 12.30 w parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Łodzi, na terenie której znajduje się dom generalny zgromadzenia. 

O królowaniu i władzy w rozumieniu Chrystusowym oraz o posłudze Sióstr Antonianek mówił w homilii łódzki pasterz. - To jest nasze rozumienie władzy. Władza jest po to, abyś skorzystał na tym jako pierwszy! Dlatego że jesteśmy tak zafiksowani na punkcie tego, że władza jest okazją, żeby być kimś, żeby o siebie samego zadbać, to patrząc na krzyż, nie rozpoznajemy w Chrystusie króla – zauważył kaznodzieja.  

- Ukrzyżowany Chrystus jest zaprzeczeniem dopominania się o siebie, dopominania się o swoje własne prawa. Jak się tak nad tym zastanowicie, to dojdziecie do tego, że właśnie dlatego On ma nad nami władzę. Jemu jest dość trudno odmówić. O wiele łatwiej odmawia się każdemu, ale nie Jemu! – podkreślił arcybiskup. 

- Władza Chrystusa sięga serca, ale właśnie dlatego, że widzimy Go na krzyżu. Jezus Chrystus ukazuje się jako władca przez to, że staje między ubogimi, między ukrzyżowanymi, między odrzuconymi, między tymi, którzy w zamian nic dać Mu nie mogą, staje się jednym z nich!  - dodał hierarcha. 

Odwołując się do historii Zgromadzenia Sióstr Antonianek, metropolita łódzki powiedział: - Najładniejszy fragment waszej historii to jest ten, kiedy wyszywałyście ornaty i inne szaty liturgiczne, żeby mieć pieniądze, aby utrzymać samotne matki! To jest gotowość dołożenia ze swojego, a nie zarobkowanie na miłosierdziu. Gotowość dołożenia ze swojego, nie szukanie siebie. To jest tytuł do władzy! – zakończył arcybiskup Grzegorz. 

Uroczystości jubileuszowe zakończyło nabożeństwo adoracyjne, które poprowadził metropolita łódzki. 

Charyzmatem istniejącego od 60 lat Zgromadzenia Sióstr Antonianek jest służba życiu. - Swój charyzmat realizujemy przede wszystkim przez modlitwę, ofiarę i codzienne obowiązki. W Łodzi prowadzimy Dom Samotnej Matki, a w Częstochowie jedna z naszych sióstr pracuje w Domu Samotnej Matki prowadzonym przez Caritas. Siostry pracują także w szkole oo. bernardynów w Łodzi, gdzie posługują jako katechetki i sekretarka. – dodaje przełożona generalna.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11