Chilijscy biskupi wzywają do modlitwy za kraj

Sytuacja w Chile wciąż jest bardzo napięta. Nie milkną protesty społeczne, w wielu miastach odbywają się strajki i masowe manifestacje, które władze brutalnie tłumią.

W ciągu miesiąca zginęło 20 osób, a co najmniej 1600 zostało rannych. Sprofanowano kilka kościołów, a figury świętych i kościelne ławki wykorzystywano do budowania barykad.

W sytuacji wciąż pogłębiającego się kryzysu chilijscy biskupi wzywają do modlitwy za kraj. Deklarują też gotowość mediacji między władzami a protestującymi w celu wypracowania porozumienia.  „Szerząca się przemoc sprawia, że trudno dostrzec słuszne postulaty protestujących, którzy domagają się jedynie sprawiedliwości, poszanowania demokracji i możliwości godnego życia” – mówi Radiu Watykańskiemu biskup pomocniczy stołecznego Santiago Alberto Lorenzelli.

“Sytuacja w Chile w tej chwili jest naprawdę bardzo trudna i skomplikowana. Z jednej strony mamy pokojowe manifestacje: domaganie się równości, sprawiedliwego dostępu do dobra wspólnego, możliwości godnego życia, gdzie nie będzie ogromnej przepaści między bogatymi i ubogimi – mówi papieskiej rozgłośni bp Lorenzelli. – Te słuszne żądania mogą być szansą na przebudzenie Chile, pokazują one namacalnie klasie politycznej, że kraj potrzebuje wielkiej reformy. Niestety są też grupy uciekające się do przemocy i powodujące zniszczenia. Podpalane i rabowane są nie tylko domy, ale nawet kościoły. Stąd prosimy, by naszą odpowiedzią była modlitwa w tym trudnym i szczególnym momencie naszej historii.”

Protesty społeczne trwają w Chile od połowy października. Sprowokowało je podniesienie cen za komunikację publiczną. Była to jednak tylko iskra, która spowodowała wybuch narastającego niezadowolenia z pogłębiających się nierówności ekonomicznych oraz wzrastających kosztów opieki zdrowotnej, oświaty i niewydolnych systemów emerytalnych.

Prezydent Sebastian Piñera ogłosił, że naruszony został porządek publiczny i obecne siły policji nie są w stanie stawić czoła eskalacji przemocy. Zmobilizował więc członków sił bezpieczeństwa będących na emeryturze. Zapowiedział, że jest gotowy do rozmów i wypracowania porozumienia pokojowego, a także nowej konstytucji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11