Ma blisko 38 m i pobiła rekord z 2011 r. Konkurs palm odbywa się w Lipnicy po raz 61.
W małopolskiej miejscowości trwa 61. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Autorem palmy mającej
- Zajęło nam to cztery tygodnie. Kwiatki powstały już 3 miesiące wcześniej. Robienie palmy na konkurs to rodzinna tradycja. Przede mną robił je mój starszy brat. Teraz to ja przejąłem pałeczkę. W przyszłym roku też wystartuję w konkursie, ale palma z pewnością nie będzie tak wysoka, poczekam aż ktoś pobije ten rekord - mówi chłopak.
Komisja artystyczna oceniając palmy brała pod uwagę m.in. wysokość, wiązanie, ułożenie pręci, zdobienie, wysmukłość. Sztuka wykonania palmy lipnickiej wymaga niezwykłych umiejętności, precyzji, dokładności i estetyki. Oprócz samego zbudowania palmy, warunkiem konkursu jest jej postawienie siłą ludzkich mięśni, z wykorzystaniem jedynie lin i stabilizujących tyczek, bez użycia dźwigów i podnośników.
Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi.
Dotychczasowy rekord należał do zmarłego Zbigniewa Urbańskiego, który w 2011 r. zbudował palmę, która miała
Chciał być jak najbliżej nieba
Wydarzeniu towarzyszą występy zespołów regionalnych, barwny jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm oraz indywidualne zwiedzanie zabytków Lipnicy. Z kolei w kościele św. Leonarda o godzinie 17.00 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru parafialnego Canon z Nowego Wiśnicza.
Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 r., kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.
Józef Piotrowski to dziadek wójta gminy Tomasza Gromali.
– Dziadek był wielkim autorytetem, to on wpajał nam umiłowanie do Lipnicy, ukazywał jej piękno i niespotykane walory. Pamiętam od najmłodszych lat, kiedy zbliżała się Niedziela Palmowa, trudno było zastać go w domu. Żył tylko przygotowaniem do konkursu, interesował się wykonywaniem palm, martwił się kiedy prognozy pogody nie były sprzyjające. Wczesnym rankiem zabierał ze sobą taśmę do mierzenia i wyruszał na lipnicki rynek, na którym w tym dniu czuł się najlepiej. Dbał, aby żaden konkurs nie odbył się bez przypomnienia „Legendy o założeniu Lipnicy” jego autorstwa – mówi wójt Gromala.
Lipnica Murowana to miejsce gdzie od ponad 60 lat na zabytkowym rynku w Niedzielę Palmową rozgrywa się widowiskowy, palmowy spektakl. Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają oczy tysięcy turystów.
Organizatorami konkursu są: Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorem Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).