Czuję się jak żebrak prawdy, sprawiedliwości, światła

Temat przejrzystości, nieukrywania prawdy stoi w centrum trzeciego dnia szczytu poświęconego ochronie nieletnich w Kościele, jaki odbywa się w Watykanie.

Rozpoczął się trzeci dzień szczytu o ochronie nieletnich. 

Podobnie jak w poprzednich dniach obrady rozpoczęto modlitwą, w czasie której wysłuchano także świadectwa ofiary nadużyć. „Czuję się jak żebrak stojący u wrót zamku. Żebrak prawdy, sprawiedliwości, światła, a wszystko, co otrzymuję, to milczenie i strzępki informacji, które muszę ekstrapolować – mówiła ofiara. – Jestem zmęczony i wykończony, tak, jak gdyby się ukryli za murami swojej godności, swoich ról, których nie rozumiem. To dla mnie coś złego, bo byłem wykorzystywany, a dlaczego nie mówią prawdy i dlaczego ci, którzy powinni być szafarzami prawdy i światła, chowają się w ciemnościach”. Po tych słowach zapadło długie, wymowne milczenie.

Modląc się, proszono Boga o odwagę w mówieniu prawdy i o nieuleganie pokusie zaprzeczania nadużyciom i ukrywania niesprawiedliwości.

Dziś przewidziano trzy wystąpienia: nigeryjskiej siostry zakonnej Veronicy Openibo, niemieckiego kardynała Reinharda Marxa oraz meksykańskiej dziennikarki Valentiny Alazraki. Wieczorem uczestnicy obrad wezmą udział w liturgii pokutnej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10