Prezentujemy zapowiedzi najważniejszych planowanych wydarzeń z życia Kościoła w Polsce w 2019 r.
Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski, 30. rocznica pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie i Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu – to niektóre spośród wydarzeń, które Kościół w Polsce będzie przeżywał w 2019 r. W tym roku przypada też 100. rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, 80. rocznica wybuchy II wojny światowej i 100. rocznica ustanowienia Biskupstwa Polowego. Ponadto – jak co roku – obchodzone będą w Kościele w Polsce specjalne dni modlitwy m.in. w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan.
KALENDARIUM:
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona będzie po raz dziewiąty jako dzień wolny od pracy. Ulicami 752 miejscowości w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli. Będzie to także dzień modlitw w intencji misji oraz zbiórki pieniężnej na Krajowy Fundusz Misyjny.
17 stycznia – Pod hasłem „Nie przychodzę, żeby zatracać” obchodzony będzie 22. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się w Łodzi.
18-25 stycznia – Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiegać będzie pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16,20)
26 stycznia – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy” obchodzony będzie 19. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem obchodów centralnych będzie Warszawa.
2 lutego – W Światowym Dniu Życia Konsekrowanego przeprowadzona zostanie tradycyjnie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
5 lutego – W katedrze polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z okazji 100. rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego.
11 lutego – 27. Światowy Dzień Chorego
1 marca – W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie odprawiona Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego.
3-8 marca – 52. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu
8 marca – Dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Zgodnie z postanowieniem KEP z jesieni 2016 roku dzień ten obchodzony jest, we wszystkich polskich diecezjach, w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Decyzja KEP zapadła w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.
12-14 marca – Z udziałem gości z zagranicy, w Warszawie odbędzie się 382. Zebranie Plenarne KEP.
13 marca – w Święto Papieskie obchodzone w rocznicę wyboru kard. Jorge Bergoglio na papieża, w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Episkopatu, władz państwowych i korpusu dyplomatycznego
24 marca – Dzień Misjonarzy Męczenników – modlitwa i post za misje
25 marca – Dzień Świętości Życia – liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego
26 marca – Dzień modlitw za więźniów
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Proponowane w Polsce elementy edukacji seksualnej nawiązują do standardów WHO, ale...
Postęp techniczny nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad etycznych.
Ludność Kamerunu docenia świadectwo życia Papieża Polaka oraz jego zaangażowanie na rzecz Afryki.