Dwaj mężczyźni, wykorzystując niedawno odkrytą teorię systemów, proponują nowy sposób prowadzenia katechezy.
Ciekawość to pierwszy stopień do rozwoju. Jeśli ją stracisz, to już nic ciekawego cię nie spotka. To klucz katechezy systemowej. Nie zakłada schematu, nie dusi się w narzuconych formach myślenia. Jest zaproszeniem do poszukiwań, kusi „ciekawym” Bogiem – przekonuje Waldemar Wczasek.
Jego zdaniem katecheza powinna być zbudowana z ciekawych klocków różnych metod, w których katecheta i uczeń mają swój aktywny udział. – Ta ciekawość to również zainteresowanie samym uczniem. Nie zakładamy, że on ma tylko siedzieć, słuchać i uznawać to, co słyszy. Uczeń ma wyrażać siebie, a katecheta, będąc ciekaw, kim jest uczeń i co ma do powiedzenia, słucha go. Ciekawa jest sama lekcja, jej treść, ale i formy jej przedstawienia. Zobaczmy, że gdy Jezus był tutaj, na ziemi, wzbudzał sobą ogromną ciekawość. A to oznacza, że dziś sprawy związane z Nim mogą być równie ciekawie pokazane i przedstawione – mówi pan Waldemar.
Kolejne słowo klucz w nowej formie prowadzenia katechezy to relacja. – Ucząc w przedszkolu, miałem okazję pracować z prawdziwymi ekspertami relacji, jakimi są dzieci. Pewnego wtorku, z samego rana, wszedłem do sali, gdzie prowadziłem zwyczajowo zajęcia. Oczywiście dzieci jeszcze w coś tam się bawiły. Położyłem torbę, zacząłem zdejmować kurtkę. Nagle z drugiego końca sali dostrzegł mnie Grześ, który w jakiś zadziwiający sposób oderwał się na chwilę od zabawy. Jego twarz się rozpromieniła i pełen radości krzyknął w moją stronę: „Cześć, Jezus, fajnie, że przyszedłeś”. Wtedy zrozumiałem, że dobra relacja składa się z pojedynczych zdań, w których króluje wzajemny szacunek – nie ma komunikatów oceniających.
Dobra relacja polega na tym, że każdy jest wysłuchany i każdy słucha. Każdy jest też akceptowany ze swoimi poglądami. Dotychczas często w katechezie zakładano, że autorytet leży w samej wiedzy, jej prawdziwości i słuszności. W naszej propozycji jest trochę inaczej. Autorytet katechety tworzy się poprzez jego relację do Boga, samego siebie i ucznia. Ta relacja musi być nacechowana otwartością, szacunkiem, zrozumieniem i wolnością – przekonuje twórca katechezy systemowej.
Piotr Bechta dodaje, że rola katecheta musi ewoluować z eksperta do moderatora. – Ekspert zawsze ma rację i mówi o tym jasno i wyraźnie. Moderator też ma rację, ale nie mówi tego, tylko umiejętnie podprowadza ucznia do tej racji. To w moderowaniu ukryta jest duża dynamika prowadzonych zajęć czy ćwiczeń – wyjaśnia pan Piotr.
Katecheta czuwa również nad tym, co spontanicznie pojawia się w wypowiedziach, i reaguje na nie w odpowiedni sposób. Wszystko, co wydarza się na lekcji, moderator potrafi wykorzystać i wbudować w zajęcia. Taki styl pracy nacechowany jest dużą elastycznością i daje możliwość podjęcia z uczniem dialogu. Ale uczeń może też być współmoderatorem. – Gdy uczeń jest tylko słuchaczem, nie widzi siebie jako uczestnika procesu. Dostrzega, że słuchanie nie pozwala mu na wyrażanie swoich opinii i emocji, a przecież człowiek tworzy się poprzez wyrażanie. Dlatego systemowe ujęcie pozwala uwolnić całą szeroką wiedzę i umiejętności ucznia, który przede wszystkim jest zachęcony i zaproszony, by tworzyć katechezę wraz z katechetą. Uczeń ma okazję wyrażenia swoich poglądów, co daje pole do rozmowy. Ale katecheta nie musi od razu „cisnąć” na właściwe odpowiedzi. Zamiast tego powinien budować relację, słuchać i to, co usłyszy, wprowadzić w dialog – dodaje.
Obaj panowie przekonują, że na tej podstawie dopiero można pokazać Jezusa w relacji do człowieka. – Katecheza systemowa bazuje na opisie Jezusa w ciągłej relacji miłości do uczestnika katechezy. Ten opis zawiera takie sformułowania i słowa, które wyrażają osobistą troskę i miłość Jezusa do człowieka. Nieustanne i konsekwentne ukazywanie Boga w ten sposób prowadzi do stworzenia w wyobraźni (duszy) słuchacza obrazu Jezusa bliskiego, znającego i akceptującego, pełnego ciepła i dobroci, kochającego – dopowiada pan Piotr.
Po warsztatach, które odbyły się w Świdnickiej Kurii Biskupiej 24 listopada, pomysłodawcy katechezy systemowej zaproponowali uczestnikom kurs tej formy prowadzenia dzieci i młodzieży do wiary. Z diecezji świdnickiej zapisało się już sześć osób, ale są też chętni z innych diecezji. Zajęcia rozpoczęły się w Świdnicy 1 grudnia, uczestnicy będą się spotykać co dwa miesiące.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zachęcał ich też do obrony Jezusa Chrystusa w sercach dzieci i młodzieży.
Nie mamy wątpliwości, że obecna władza, po roku wyborów prezydenckich, ponowi próbę...
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.