Świece dla pokoju w Syrii

Papież włączył się w dziecięcą akcję. Modlił się, by płomienie nadziei rozproszyły mroki wojny.

Ojciec Święty przyłączył się do akcji syryjskich dzieci, które zapaliły 50 tys. świec dla pokoju w tym kraju. Swą świecę Papież Franciszek zapalił w oknie pałacu apostolskiego na zakończenie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański”. W ten sposób, jak podkreślił, swoim uczynił pragnienie nadziei na pokój dzieci mieszkających w Syrii, udręczonej przez trwającą od ośmiu lat wojnę.

Papież modlił się, by płomienie nadziei rozproszyły mroki wojny. Zachęcił także do udzielania pomocy chrześcijanom Syrii i całego Bliskiego Wschodu, by mogli pozostać na swej ojczystej ziemi. Prosił też Boga, by nawrócił serca tych, którzy prowadzą wojny i produkują broń. 

"Niech te płomienie nadziei rozpraszają ciemność wojny! Módlmy się i pomagajmy chrześcijanom, aby pozostali w Syrii i na Bliskim Wschodzie jako świadkowie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania – mówił Ojciec Święty. – Niech płomień nadziei dotrze również do tych wszystkich, którzy w tych dniach doznają konfliktów i napięć w różnych częściach świata, bliskich i odległych. Niech modlitwa Kościoła pomaga im odczuć bliskość wiernego Boga i poruszy sumienia wszystkich ludzi, by szczerze angażowali się na rzecz pokoju. I niech Bóg, nasz Pan przebaczy tym, którzy prowadzą wojny, tym, którzy produkują wyniszczającą broń i nawróci ich serca. Módlmy się o pokój dla ukochanej Syrii".

Świecę, którą zapalił Franciszek wykonał rzemieślnik z Damaszku. Znajdują się na niej zdjęcia 40 dzieci, głównie z Aleppo, logo kampanii, którym jest symbolizująca pokój gołębica, w formie dziecięcej dłoni, a także napis „Paece for the Children – Syria 2018” (Pokój dla dzieci – Syria 2018) oraz logo papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Akcja „Świece dla pokoju w Syrii” to bożonarodzeniowa inicjatywa papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzieci wyznające różne religie zapalają przez cały Adwent świece i modlą się o pokój. Najmłodsi przygotowują też specjalne rysunki, w których opowiadają o swej codzienności i marzeniach związanych z pokojem.

„Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsłuchania się w to wołanie syryjskich dzieci i zapalenia wraz z nimi świecy pokoju, by rozpowszechnić przesłanie pokoju małych Syryjczyków i zasiać nadzieję w tym czasie Adwentu” – zachęcają członkowie papieskiego stowarzyszenia, które od początku wojny niesie w tym kraju konkretną pomoc. Modlitewnej inicjatywie towarzyszy zbiórka funduszy, które zostaną przeznaczone m.in. na zakup żywności, leków i mleka w proszku dla dzieci.

Szacuje się, że tylko w tym roku w Syrii zginęło co najmniej tysiąc dzieci. Dramatycznym owocem konfliktu jest ok. miliona wojennych sierot. Co najmniej 600 tys. dzieci żyje na terenach, gdzie pomoc dociera z wielkim trudem. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9