Do udziału w Mszach św. roratnich, które w czasie Adwentu odbywają się w polskich kościołach i kaplicach, możemy zapraszać także poprzez media społecznościowe. Zachęcam do udziału w inicjatywie internetowej #Roraty – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Dodaje, że Msza św. roratnia jest poświęcona Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna świeca, zapalona podczas liturgii. „Roraty odbywają się przeważnie w godzinach porannych, gdyż są także oznaką czuwania i oczekiwania, które towarzyszy przeżywaniu Adwentu. Przychodzimy z zapalonymi lampionami, których światło symbolicznie rozprasza ciemności, czyli to wszystko, co jest trudne i skomplikowane w naszej codzienności. To właśnie Jezus Chrystus jest światłością naszego życia, a prowadzi do niego Maryja, takie jest główne znaczenia Adwentu – czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
Wskazał, że wydarzenia Adwentu mogą towarzyszyć nam również w mediach społecznościowych. „Publikowanie zdjęć, nagrań wideo wykonanych smartfonem, czy komentarzy z hasztagiem #Roraty, służy między innymi do zachęty innych osób, by włączyły się w duchowe przeżywanie czasu przygotowania do Bożego Narodzenia. Nie chodzi o to, by przenosić rzeczywistość liturgii do mediów społecznościowych, ale by ją w nich promować i zachęcać do udziału w realnych wydarzeniach. To główny cel tego typu inicjatyw internetowych, jak #Roraty” – powiedział rzecznik Episkopatu.
Zwrócił także uwagę, że zamieszczanie materiałów z Mszy św. roratnich daje możliwość duchowej łączności z osobami, które nie mogą w nich uczestniczyć. „Zdjęcia możemy wykonywać przed Mszą św. lub bezpośrednio po niej, tak by zachować powagę liturgii i nie zakłócać modlitwy innym osobom. Inicjatywa #Rorarty to przed wszystkim jedna z form nowej ewangelizacji, do której wzywał św. Jan Paweł II. Media społecznościowe to narzędzie umożliwiające docieranie do milionów ludzi z przesłaniem Adwentu i Bożego Narodzenia” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.