Morze Śródziemne czy piaski Sahary ciągle stają się grobem dla tysięcy uchodźców. Od czerwca 2017 roku do dziś na różnych szlakach prowadzących do Europy zginęło 3268 osób. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na modlitwę w ich intencji.
Już po raz czwarty pierwszy tydzień października jest czasem wspólnej modlitwy w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. W czasie nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach straciły życie podczas prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną i przemocą, tak jak 31-letnia Nigeryjka Beauty, która zmarła w czasie porodu z powodu braku opieki medycznej podczas próby przedostania się do Francji. Uczestnicy będą modlić się też za wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie w Europie, a także o solidarność mieszkańców Starego Kontynentu.
„Jako chrześcijanie nie możemy odwracać głowy i ulegać zrezygnowaniu. Musimy działać i musimy się modlić, ze śmiałością i cierpliwością. Wierząc, że modlitwa jest budowaniem mostów” – czytamy w zaproszeniu na liturgię.
W tym roku nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” odbędą się w kilku miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Koszalinie. Stołeczni wierni spotkają się w poniedziałek 8 października o godz. 19 w kościele św. Marcina na Starym Mieście na ekumenicznej liturgii pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego samego dnia, o godz. 19.30 odbędzie się modlitwa w kościele św. Wojciecha w Poznaniu, której przewodniczył będzie bp. Damian Bryl. 8 października o godz. 17.30 zaplanowana jest też modlitwa w kościele św. Józefa (przy katedrze) w Koszalinie
Cały czas można jeszcze włączyć się w inicjatywę. Parafie, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy „Umrzeć z nadziei” w swoim mieście proszone są o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com. Zachęcamy również do włączenia tej intencji do codziennej modlitwy indywidualnej.
Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” odbywa się pod patronatem bp. Krzysztofa Zadarko i kierowanej przez niego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.