Akcja katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła (Por. KK, n. 33; DA, n. 20; DM, n. 15).
II. Prowadzenie Akcji Katolickiej w parafii
Zadania parafialnego Sekretariatu AK:
- w jedności z Księdzem Proboszczem pomaga w tworzeniu dzieł parafialnych
- organizuje spotkania sekcji lub grup parafialnych AK
W pierwszym roku, który będzie czasem zbierania doświadczeń, spotkaniom przewodniczy Ksiądz Proboszcz lub kapłan przez niego delegowany.
Parafialna "grupa kandydatów" we współpracy z Księdzem Proboszczem programuje zadanie do wykonania.
Przede wszystkim należy zadbać o formację duchową i kościelną członków AK. Duchowość stowarzyszenia Akcji Katolickiej opiera się na własnej duchowości wiernych świeckich. Do jej istoty należą następujące elementy:
Sentire cum Ecclesia - poznanie nauczania Kościoła oraz utożsamienie się z nim;
Vivere cum Ecclesia - autentyczne życie chrześcijańskie w świecie oraz prawdziwa troska o Kościół lokalny i powszechny;
Agre cum Ecclesia - działanie w jedności z Księdzem Proboszczem i hierarchią Kościoła katolickiego z zachowaniem właściwie rozumianej autonomii i odpowiedzialności wiernych świeckich.
Cel pracy w AK jest tożsamy z ewangelizacyjnym programem duszpasterskiego działania całego Kościoła i opiera się na zasadzie " Instaurare omnia in Christo". Chodzi tu o przekształcenie wszystkich sfer życia ludzkiego zgodnie z wolą Jezusa Chrystusa. Cel ten zostanie osiągnięty na drodze wprowadzenia w życie znanej i sprawdzonej w praktyce metody: widzieć, oceniać, działać. Członkowie AK podejmują konkretne działania w różnych dziedzinach życia, czerpiąc inspirację z wiary i nauczania Kościoła Katolickiego. W praktyce realizują swoje powołanie do apostolskiej obecności ludzi wierzących we wszystkich dziedzinach życia, pamiętając, że "człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła" (por. Jan Paweł II, Redemptor hominis, 13-14)
Społeczne cele życia parafialnego i diecezjalnego - to drugie zadanie AK. Wspólna ocena sytuacji w świetle wskazań wiary i nauki Kościoła katolickiego pozwoli na wypracowanie dróg wyjścia i naprawy rzeczywistości społecznej i politycznej naszych środowisk na miarę człowieka autentycznie odpowiedzialnego za ewangelizację.
Parafialne Ogniska AK będą mogły starać się na przykład o:
- rozwój czytelnictwa i kolportaż prasy katolickiej (troska o bibliotekę i czytelnię parafialną);
- przeciwstawienie się rozwojowi sekt i ruchów pseudo-religijnych;
- zahamowanie pijaństwa i narkomanii;
- rozwój sportu, gier i zabaw wśród młodzieży i dzieci;
- inicjowanie i popieranie lokalnych działań kulturalnych;
- katechizację dorosłych i poznawanie katolickiej nauki społecznej;
- zaangażowanie w dzieło misyjne Kościoła i konkretną pomoc naszym diecezjalnym misjonarzom przez modlitwę, korespondencję i zbieranie ofiary.
Należy starać się, aby w przyszłości parafialna AK mogła korzystać z osobnego pomieszczenia. Roztropna decyzja Księdza Proboszcza i oddolna pomoc kandydatów mogą być okazją do zagospodarowania dawnych salek katechetycznych lub innych pomieszczeń w obiektach parafialnych na sale spotkań, czytelnię, bibliotekę i kawiarenkę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.