Gdańsk: zatwierdzono Statuty Towarzystwa Ducha Świętego

Po ok. 150 latach od kasaty męskiej gałęzi Zakonu Ducha Świętego zostały zatwierdzone Statuty Towarzystwa Ducha Świętego.

Stowarzyszenie kapłanów nawiązuje do charyzmatu i duchowości braci Zakonu Ducha Świętego, założonego w XII wieku we Francji przez Gwidona z Montpellier.

W 1220 roku Zakon Ducha Świętego został sprowadzony do Polski przez ówczesnego biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Przez wieki bracia i siostry posługiwali chorym, cierpiącym, odrzuconym dzieciom, samotnym matkom prowadząc szpitale zwane domami Ducha Świętego.

Podczas rozbiorów Polski i wrogiej wobec Kościoła polityki wyznaniowej wiele zakonów uległo kasacie, m.in. męska gałąź Zakonu Ducha Świętego. Również siostry kanoniczki Ducha Świętego przeżywały trudny czas. Był okres gdy w zgromadzeniu były tylko dwie siostry.

Na początku lat 80-tych XX wieku śp. ks. Kazimierz Krucz proboszcz parafii w Gdańsku Matemblewie podjął pierwsze kroki w kierunku stworzenia wspólnoty kapłańskiej, która podjęłaby na nowo dawny charyzmat braci Zakonu Ducha Świętego. Po jego śmierci inicjatywę kontynuował obecny proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Wiesław Wiśniewski. 8 czerwca 2003 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski erygował przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie kleryckie stowarzyszenie wiernych o nazwie Towarzystwo Ducha Świętego.

Kapłani należący do Towarzystwa we współpracy z siostrami kanoniczkami Ducha Świętego popularnie zwanymi duchaczkami przyczynili się do powstania pierwszego na Ukrainie domu obrony życia. W Gdańsku prowadzą od 20 lat Diecezjalny Dom Samotnej Matki wraz z „Oknem Życia”, otwartym 25 marca br. przez abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Przy parafii Matki Bożej Brzemiennej w ramach działalności Centrum Apostolstwa Rodziny Chrześcijańskiej podejmują różnego rodzaju inicjatywy duszpasterskie służące utrwaleniu szacunku wobec ludzkiego życia oraz pogłębieniu chrześcijańskiej formacji małżeństw i rodzin. Prowadzą Matemblewski Ośrodek Duszpasterstwa Młodych – MODeM, corocznie organizują spotkania dla młodzieży: Festiwal „Młodzi i Miłość”, „Gdańskie Betlejem”, „Litanię Miast”.

Podczas Mszy św. 31 maja w konkatedrze mariackiej w Gdańsku kapłani ze stowarzyszenia Towarzystwa Ducha Świętego otrzymali z rąk bp. Ryszarda Kasyny dekret metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zatwierdzający Statuty stowarzyszenia.

W dekrecie czytamy między innymi: „Niech Maryja, Matka Chrystusa, Strażniczka Życia oraz Błogosławiony Ojciec Gwidon z Montpellier otacza swoją opieką to dzieło i wszystkich służących życiu”. Towarzystwo Ducha Świętego podejmuje w realiach współczesnego świata trud głoszenia Ewangelii Życia i Miłości.

Obecnie do Towarzystwa Ducha Świętego należy trzech kapłanów. Zatwierdzone przez metropolitę gdańskiego statuty wspólnoty otwierają możliwość formacji nowych młodych kandydatów, którzy rozpoznają w sobie powołanie do głoszenia Ewangelii Życia i Miłości na wzór bł. Gwidona z Montpellier.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9