Francuski Kościół wyraża uznanie dla dzieła nowych wspólnot, podkreślając zarazem potrzebę właściwego rozeznania i powstrzymania się od mieszania życia duchowego z elementami psychologii - stwierdził bp Joseph Boishu. Odpowiada on we francuskim episkopacie za kontakty z Odnową w Duchu Świętym.
Konferencję prasową 25 października bp Boishu poświęcił czterdziestoleciu działania we Francji wspólnot charyzmatycznych. Do dziewięciu największych należy ponad 100 tys. osób, a oprócz nich w całym kraju istnieje 1200 nieformalnych parafialnych grup modlitwy.
Spotkanie z dziennikarzami stanowiło okazję do wyjaśnienia stanowiska Kościoła wobec sesji prowadzonych przez założyciela Wspólnoty Błogosławieństw, brata Efraima, który zdaniem wielu krytyków nadużywa metod psychologicznych w kierownictwie duchowym. „Episkopat nie popiera sesji tego typu” - stwierdził bp Boishu. Poinformował, że francuski Kościół wystąpił z prośbą o wyjaśnienie powstałych problemów do Papieskiej Rady ds. Świeckich, bowiem do kompetencji tej dykasterii należą nowe wspólnoty. Jednocześnie zapoznano dziennikarzy z dokumentami francuskiego Kościoła na temat relacji między pierwiastkiem psychologicznym, życiem duchowym wspólnot oraz procesem właściwego rozeznawania w Odnowie. Francuscy biskupi nie ukrywają obaw związanych z niektórymi postawami fideizmu, a nawet fundamentalizmu wśród tamtejszych charyzmatyków.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.