Kolumbia: Teologowie-redemptoryści o terroryzmie

O moralnych aspektach przemocy i terroryzmu dyskutowali w Bogocie redemptoryści.

W stolicy Kolumbii odbył się VI Kongres Teologów Moralistów należących do tego zgromadzenia. Reprezentanci 25 krajów zastanawiali się między innymi nad tym, jak można przeciwstawić się szerzeniu przemocy i terroryzmu na świecie. W spotkaniu uczestniczył ojciec Stanisław Wróbel CSsR.

Odpowiedzi poszukiwano w różnych aspektach. Zwłaszcza przez analizę tego zjawiska, w czym pomagał uczestnikom spotkania o. Dario Echevari, który jest członkiem komisji episkopatu kolumbijskiego do spraw dialogu z grupami przestępczymi, terrorystami i handlarzami narkotyków. „Następnie zajęliśmy się analizą antropologiczną i psychosocjologiczną tego zjawiska. Przypatrywaliśmy się terroryzmowi z punktu widzenia różnych religii świata, takich jak judaizm, islam i chrześcijaństwo. Próbowaliśmy zrozumieć, jak najpierw Stary Testament, a później postawa Jezusa w Nowym Testamencie odnosi się również do zjawisk terroryzmu i przemocy” – mówi uczestniczący w kolumbijskim spotkaniu o. Stanisław Wróbel CSsR. Podkreśla on, że skoncentrowano się na ocenie przemocy i terroryzmu z perspektywy etyki chrześcijańskiej oraz z punktu widzenia praw człowieka. Na koniec dokonano refleksji teologiczno-moralnej nad tym zjawiskiem. „Miało to pomóc wypracować konkretne propozycje duszpasterskie, a również uświadomić wagę i rolę wychowania oraz edukacji, by na przyszłość unikać takich zjawisk jak przemoc i terroryzm” – podkreśla o. Wróbel.

W czasie VI Kongres Teologów Moralistów zaprezentowano 11 różnych wykładów. Odbyło się również wiele dyskusji na tematy poruszane podczas konferencji. W spotkaniu wzięło udział 61 redemptorystów z 25 krajów świata.

Wcześniej podobne kongresy odbyły się m. in. w Kanadzie, Santo Domingo. Tajlandii, Polsce i we Włoszech. Kongresy Teologów Moralistów organizowane są one pod auspicjami zarządu generalnego redemptorystów i biorą w nich udział głównie profesorowie z dwóch najważniejszych uczelni redemptorystowskich zajmujących się problematyką moralną. Mowa jest o Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie oraz z Instytucie Teologii Moralnej w Madrycie. Spotkania odbywają się, co trzy lata w różnych częściach świata. „Ich celem jest pobudzenie myśli teologicznej i nawiązanie ściślejszej współpracy by lepiej odpowiadać na pilne problemy, które nękają współczesny świat. Stąd tematem spotkania w Kolumbii była przemoc i terroryzm”. Jak podkreśla o. Wróbel „trezba odważnie wychodzić na przeciw wielkim zagrożeniom jakie te zjawiska niosą dla świata, Kościoła i każdego człowieka”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9