„Podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”

Abp Paglia o zapobieganiu aborcji: Nie wystarczy prawo, potrzebna jest solidarność.

- Nie wystarczy prawo, konieczna jest solidarność z kobietami w ciąży potrzebującymi pomocy - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia komentując odrzucenie przez argentyński Senat legalizacji aborcji. Jednym z podnoszonych argumentów za prawną dopuszczalnością były nielegalne aborcje.

Zdaniem włoskiego hierarchy, „podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”. Sposobem na to jest jednak nie legalizacja przerywania ciąży, lecz pomaganie kobietom najsłabszym, mającym wiele problemów i „często nie widzących innego wyjścia niż podziemna aborcja”.

- Nie wystarczy prawo, potrzebny jest zryw sumienia i solidarności - oświadczył były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. - Aby zwalczyć plagę podziemnych aborcji, niezbędne jest twórcze zaangażowanie pełne miłości.

Za pozytywny abp Paglia uznał fakt, że znaczna liczba obywateli Argentyny, nie tylko wierzących, sprzeciwiła się legalizacji przerywania ciąży. Jednak w przypadku takiej sprawy jak aborcja, niezbędne jest nasilenie bliskości wobec kobiet, zwłaszcza najuboższych, i wobec „dziewcząt podejmujących dramatyczne decyzje”.

- Zadaniem Kościoła jest podwojenie miłości, bliskości, pomocy, bo decyzja o aborcji zawsze jest dramatem. Nie do nas należy zadanie natury legislacyjnej. Do nas należy miłość do wszystkich, aby także przeciwnicy zrozumieli, że w rzeczywistości wszyscy powinniśmy działać na rzecz życia i wsparcia kobiet, które przeżywają dramatyczne sytuacje, tak aby zawiesiły ewentualną decyzję [o aborcji] - podkreślił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Darek
  10.08.2018 18:47
  Pełna zgoda. Pytanie tyko o wymiar praktyczny. Jak realnie zmniejszyć ilość aborcji nielegalnych? Jak na razie za "modelowy" kraj uważa się Szwajcarię. Podziemie tam nie istnieje, a współczynnik aborcji jest najniższy na świecie. Jednocześnie prawo w tym względzie należy do najbardziej liberalnych, aborcja jest legalna, darmowa i ogólnie dostępna. Mimo to prawie nikt jej tam nie dokonuje. Może paradoksalnie to jest droga, jaką trzeba obrać, zamiast zaostrzać prawo, albo zamiatać sprawę pod dywan i udawać, że problem nie istnieje?
 • tomaszl
  11.08.2018 07:52
  Aborcja, czyli zabicie nienarodzonego dziecka nigdy nie powinna być ani legalna, ani sponsorowana przez społeczeństwo.
 • tomaszl
  11.08.2018 07:56
  W Polsce jest wiele dzieł pomocy matkom spodziewającym sie dziecka. I to działa, ale ważniejszym wydaje się zmiana mentalności probarcyjnej.
  U nas idzie to powoli, ale udało sie przejść od pełnej akceptacji społecznej aborcji do stanu dzisiejszego.

  ps. podziemie aborcyjne trzeba też zwalczać praktycznie stosując prawo, a nie udawać, że niby prawo jest, ale często jakby go nie było. Ale u nas przecież to taka społeczna norma i oprócz podziemia aborcyjnego mamy wiele innych przykładów obchodzenia prawa, a wielu tych co żyją zgodnie z prawem nazywa sie frajerami.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9