Licheń Stary koło Konina jest stosunkowo nowym miejscem pielgrzymkowym. Do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski ludzie jeżdżą od połowy XIX wieku. W ostatnich latach jednak ilość pielgrzymów znacznie wzrosła. Więcej ludzi pielgrzymuje w Polsce tylko do Częstochowy.
Cudowny obraz
Słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu kościoła św. Doroty w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. Nieznany z imienia i nazwiska malarz na cienkiej, modrzewiowej desce przedstawił pełną smutku Najświętszą Marię Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Głowa jej okryta jest spływającą na ramiona złotą szatą bogato zdobioną ornamentami roślinno-kwiatowymi, wysadzaną rozetami z ozdobnych kamieni. Brzegi szaty przyozdobione zostały symbolami męki Pańskiej. Nad głową Maryi dwie postacie anielskie unoszą koronę. U dołu widnieje napis: „Królowo Polski udziel pokoju dniom naszym”.
Przesłanie obrazu jest wybitnie religijno-patriotyczne. Bolesna Matka pochyla się nad Kościołem pielgrzymującym na tej ziemi. Jest jego Matką i Przewodniczką na drodze wiary. Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej pobudza do większej ufności w łaskę odkupienia. Prowadzi Jej czcicieli do osoby Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego na zbawienie świata. Matka przywołuje wszystkich do miłości Boga Ojca wyrażonej najpełniej w Jezusie, Jego życiu , śmierci i zmartwychwstaniu.
Znak Orła Białego na piersiach Licheńskiej Madonny nadaje obrazowi specyficzny – patriotyczny charakter. Bolesna Królowa jest szczególnie obecna w trudnych okresach historii Polski. Jest nadzieją i otuchą dla Narodu Polskiego.
Obraz został przywieziony w okolice Lichenia przez żołnierza napoleońskiego – Tomasza Kłossowskiego. Według przekazów ustnych, po bitwie narodów pod Lipskiem ukazała się mu się Maryja i poleciła odszukać wizerunek dokładnie ją odzwierciedlający. Tomasz zawiesił go w lesie grąblińskim. Podczas zarazy cholery w 1850 r. obrazek zasłynął z cudów. 29 września 1852 roku przeniesiono go do oddalonego o dwa kilometry kościoła parafialnego w Licheniu.
W latach 1939-45 był ukrywany przez licheńskich parafian. Po wojnie wrócił na swoje miejsce w głównym ołtarzu kościoła św. Doroty.
15 sierpnia 1967 roku przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z Prymasem Tysiąclecia – ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim, dokonali uroczystej koronacji obrazu.
Wizerunek podlegał kilkukrotnej renowacji, jednakże twarz Matki Bożej pozostała nienaruszona. Ostatnim, najbardziej gruntownym pracom konserwatorskim, poddano go w listopadzie 1965 r. przed uroczystościami koronacyjnymi. Uległ wówczas powiększeniu tak, że ma teraz 16 cm szerokości i 25 cm długości.
Mimo niewielkich rozmiarów obraz Matki Bożej Licheńskiej przyciąga rzesze pielgrzymów. Za przyczyną Maryi dokonują się cudowne uzdrowienia nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy. Zawieszone na ścianach kościoła św. Doroty wota i wotywne tabliczki są świadectwem wysłuchanych modlitw i próśb.