Już po raz drugi Wieliczka i okolice świętują rocznicę spotkania z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae.
Obchody 2. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Polsce rozpoczęła Eucharystia, odprawiona 28 lipca w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach. Stamtąd uczestnicy, trzymając tabliczki z nazwami swoich miejscowości, udali się w uroczystej pielgrzymce na Campus Misericordiae w Brzegach.
- Tu nie chodzi o sentymentalizm, ale o powracanie do nauczania papieża Franciszka i wprowadzanie go w swoją codzienność. Jak dla mnie najważniejsze były jego słowa zachęcające do "wstania z kanapy". Do tego, co widać tutaj dzisiaj - radosnego i prawdziwego życia wiarą - powiedziała s. Franciszka ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z Wieliczki.
Po dotarciu na miejsce pątnicy przeszli przez Bramę Miłosierdzia, a poprowadził ich emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Ze sceny zlokalizowanej niedaleko Ronda Światowych Dni Młodzieży przypomniał on, że przeżywanie tej rocznicy nie może być jedynie wspominaniem wydarzenia, które określił mianem „zasiewu jedności i dobra”.
- Trzeba nam dbać o ten zasiew, troszczyć się, by rósł i przynosił plon w sercach, społeczeństwie i w całym Kościele. Światowe Dni Młodzieży zostały nam dane i zadane jako dar, którym ma nas wciąż przemieniać - powiedział.
Hierarcha dodał, że wciąż aktualne są słowa Ojca Świętego, które padły na Campus Misericordiae dwa lata temu i wskazywały, że Bóg potrzebuje rąk wiernych, by nadal budować współczesny świat.
- Zapytajmy dziś siebie, jaki plon przyniosły w naszym polskim życiu te słowa? Czy potrafimy odwrócić uwagę od tego, co nas dzieli na rzecz wartości, które są bliskie nam wszystkim? Czy nauczyliśmy się od młodzieży budowania mostów, a nie wznoszenia murów? - nauczał.
Zwracając się do młodzieży, ocenił, że Kościół i społeczeństwo w Polsce potrzebuje jej entuzjazmu, radości oraz wiary w możliwość budowania lepszego, bardziej przyjaznego świata. Dalszy czas zbierania owoców wielkiego święta młodych w Krakowie i Brzegach sprzed dwóch lat zawierzył św. Janowi Pawłowi II.
- Jego obecność odczuwaliśmy szczególnie podczas tych niezwykłych dni. Wierzymy głęboko, że wciąż otacza opieką młodzież świata i polską młodzież. W jego ręce oddajemy owoce dzieła, która nadal jest żywą rzeczywistością w wielu młodych sercach - powiedział na zakończenie kard. Dziwisz.
Po słowach Kardynała dla mieszkańców okolicznych miejscowości oraz przyjezdnych w wyjątkowym koncercie uwielbienia wystąpili: Chór "Solnego Uwielbienia", zespół PDF oraz kwartet smyczkowy "Bonjuor". Dzień zwieńczyła adoracja Najświętszego Sakramentu.
Jak zaznaczał Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, Campus Misericordiae ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale także duchowy. - W tak rodzinny i radosny sposób chcemy przypominać sobie przesłanie o miłosierdziu ze Światowych Dni Młodzieży. Staramy się też wcielać je w życie - jest tutaj już Dom Miłosierdzia, w którym przebywają osoby potrzebujące, stąd też Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Społecznymi siłami powstaje także Dom Młodych. Wszystko po to, by nie zapomnieć wyjątkowego poczucia jedności tamtych dni - powiedział.
Obchody kolejnej rocznicy ŚDM zakończą się dzisiaj o godz. 19. Na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Eucharystia, po której na scenie plenerowej dla zebranych wystąpią zespoły Gospel Voice oraz Play & Pray.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Bez pielgrzymów i okolicznościowych dekoracji w Betlejem rozpoczął się okres Adwentu.
„Cały Bliski Wschód płonie, a Syria płaci jeden z najcięższych rachunków”.