Parafianie w cyberprzestrzeni

4 kwietnia Kościół wspomina św. Izydora z Sewilli, doktora Kościoła obranego patronem Internetu i internautów.

Reklama

Św. Izydor żył na przełomie VI i VII w., a mimo to został patronem Internetu, który jest znakiem czasów nam współczesnych. Hiszpańscy informatycy ze Służby Obserwacyjnej Internetu w Barcelonie, inspirowani wskazówkami Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu zgłosili kandydaturę św. Izydora na patrona globalnej sieci. Wybór świętego został potwierdzony w głosowaniu przeprowadzonym na włoskiej stronie www.santibeati.it.

Mówi się, że stworzony przez św. Izydora 20-tomowy zbiór wiadomości z różnych dziedzin wiedzy „Etymologiarum libri XX seu Origines” to prototyp baz danych stosowanych obecnie w informatyce. Nie zajmując się jednak zagadnieniami technicznymi, przenieśmy się myślami do sieci komputerów, oplatającej cały glob i pozwalającej na szybkie komunikowanie się. Socjologowie podkreślają, że korzystając z tej sieci, wkraczamy w nową przestrzeń życia społecznego, zwaną cyberprzestrzenią, w której możemy spotykać znajomych, poznawać nowych ludzi, robić zakupy, korzystać z konta bankowego, słuchać muzyki, oglądać programy telewizyjne czy czytać gazety. Internet jest coraz częściej wykorzystywany w szkole i pracy, a poza walorami edukacyjnymi stanowi atrakcyjne źródło rozrywki. Jednak czy w tej nowej przestrzeni jest miejsce dla Dobrej Nowiny?

Twarz Chrystusa w Internecie
Internet nie jest narzędziem ani dobrym, ani złym. Sposób jego wykorzystania zależy od intencji internautów. W Internecie znajdziemy sporo wartościowych stron, ale też spotkamy się z manipulacją i brakiem szacunku dla człowieka i życia. Pod hasłem „katolicki” można w sieci zamieścić wszystko, co nie zawsze zgodne będzie z nauką Kościoła. Chrześcijanie powinni jednak w pełni wykorzystać możliwości Internetu w dziele ewangelizacji. Jan Paweł II wzywał do wypłynięcia na głębię cyberprzestrzeni. – Dzięki Internetowi na milionach monitorów na naszej planecie pojawiają się miliardy obrazów. Czy z owej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się twarz Chrystusa i da się słyszeć Jego głos? – pytał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2002 r.

Już w 1997 r. uruchomiono oficjalną stronę Watykanu (www.vatican.va). Równolegle powstawały także strony diecezji i parafii, portale katolickie, strony zgromadzeń zakonnych i organizacji katolickich. W Polsce dostęp do Internetu uzyskaliśmy w 1991 r. Obecnie, po prawie 18 latach, stał on się powszechnym medium, w którym coraz częściej szukamy nie tylko informacji, ale i kontaktu z drugim człowiekiem. A jaki obraz lokalnego Kościoła znajdziemy w tej rozległej cyberprzestrzeni?

Parafialne strony internetowe
Na oficjalnym serwisie informacyjnym diecezji opolskiej (www.diecezja.opole.pl) znajdziemy zaproszenia, aktualności, historię diecezji, wykaz wszystkich parafii oraz księży. Jest to strona czytelna, aktualna i prowadząca do wielu innych witryn katolickich, w tym 39 stron parafialnych. Jednakże zdecydowanie większą liczbę opolskich parafii w sieci można odnaleźć, korzystając z wyszukiwarki dostępnej na portalu Katolik.pl. Szkoda, że kilka z podanych tam adresów już nie istnieje lub prowadzi do stron, na których ogłoszenia parafialne nie zmieniane były od dwóch, pięciu, a nawet siedmiu lat. Wydaje się, że początkowy entuzjazm stworzenia czegoś nowego nie przerodził się w wytrwałe redagowanie strony. W takim wypadku warto usunąć stronę z serwera lub opatrzyć oświadczeniem, że nie jest aktualizowana.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama