Ochronki parafialne - najliczniejsze opiekują się nawet 150 dziećmi, od maluchów po licealistów. W całej archidiecezji katowickiej, liczącej ponad 300 parafii, działa 61 ochronek.
– Praca z dziećmi ma wielką zaletę. Z nimi człowiek nigdy się nie nudzi, ciągle dzieje się coś nowego – mówi Paweł Zbieg, wychowawca w Klubie Młodzieżowym, działającym przy parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Pan Paweł jest pracownikiem placówki z najdłuższym stażem. Pracuje tu już od 9 lat.
– Tu nikt nie jest anonimowym trybikiem w maszynie – dodaje. – Każde dziecko jest ważne, kochane, wspierane tak, by umiało sobie radzić w dorosłym życiu.
Początek katowickiemu Klubowi Młodzieżowemu dała właśnie ochronka parafialna. Zaczęło się od tego, że ks. Paweł Buchta, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła, chodząc po kolędzie nierzadko spotykał pozostające bez opieki dzieci, wałęsające się po klatkach schodowych bloków, przesiadujące w bramach kamienic. W 1989 roku postanowił stworzyć dla nich ochronkę.
Początkowo 20 dzieci opiekowały się siostry służebniczki i katechetki. Potem grupa przekształciła się w przedszkole. Dla dorastających maluchów stworzono potem świetlicę. W 2003 roku zaczęli w niej pracować psycholodzy i pedagodzy. Świetlica została podzielona na dwie specjalistyczne placówki – socjoterapeutyczną i profilaktyczną. Trzy lata później dla nastolatków ze świetlicy powstał Klub Młodzieżowy.
Dziś wszystkie te placówki obejmują opieką około 150 dzieci. Na stałe zajmuje się nimi około 20 osób, do pomocy przychodzą też wolontariusze, których jest ponad 20. W pomoc włączają się także rodzice dzieci. Mamy pomagają na przykład w wydawaniu posiłków, ojcowie w różnych naprawach, remontach. Matki mogą też skorzystać z zajęć aerobiku, ojcowie grają z dziećmi w piłkę nożną.
Dziecięcy kabaret
Dzieci do katowickiej ochronki trafiają głównie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale nierzadko i rodzice sami proszą placówkę o pomoc, kiedy na przykład znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Koszty działalności placówki pokrywa parafia, Urząd Miasta Katowice i prywatni sponsorzy. Pracownicy działającej w parafii Katolickiej Fundacji Dzieciom piszą projekty, akceptowane potem przez Urząd Miasta, który dotuje ich działalność. Podopieczni codziennie otrzymują posiłki, w przedszkolu jest to śniadanie, obiad i podwieczorek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.