W listopadzie 2006 roku pisałem o pogrzebach dzieci zmarłych przed narodzeniem. W tekście „Niech nie reagują śmiechem” (GN 27/2006) pojawiły się błędne informacje.
Z tekstu jasno wynikało, że taki pogrzeb jest możliwy niezależnie od czasu, w którym doszło do poronienia i że szpitale mają obowiązek wydać ciało dziecka rodzicom, którzy pragną swe dziecko pochować. Pierwszy taki symboliczny pogrzeb odbył się w Zielonej Górze w styczniu tego roku z inicjatyw przedstawicielek Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Nieprawidłowa była informacja o tym, że dopiero po 22. tygodniu ciąży matka nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. Tymczasem, na co zwróciło uwagę Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu (SRpP), sprawa ma się inaczej. Choć obecny stan prawny jest różnie interpretowane, to jednak rodzicowi przysługuje ośmiotygodniowy urlop i zasiłek niezależnie od tygodnia ciąży, w którym doszło do śmierci dziecka. Aby to prawo zrealizować potrzebny jest skrócony akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwo. Akt ten wystawia USC na podstawie wypełnianego przez lekarza czy położną pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka. I tu zaczynają się przysłowiowe schody. Placówki medyczne, błędnie interpretując przepisy o dokumentacji medycznej, często odmawiają wydania takiego zgłoszenia przed 22. tygodniem ciąży. Tymczasem, co potwierdza Krystyna Kozłowska, dyrektor Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia, nie mają do tego podstaw prawnych, gdyż zgłoszenie nie jest dokumentacją medyczną.
Lekarze powołują się też często na niemożność identyfikacji płci dziecka we wczesnym etapie ciąży i wypełnienia zgłoszenia bez obawy potwierdzenia nieprawdy. Istotnie. Nie ma podstaw prawnych, aby – jak pisze K. Kozłowska – „wyegzekwować od lekarza, (który nie jest w stanie stwierdzić płci) wypełnienia w/w dokumentu”. Na tę wątpliwość odpowiada Monika Nagórko z SRpP powołując się na GUS: „Lekarz nie musi tutaj poświadczać nieprawdy. (…) USC ma obowiązek przyjąć zgłoszenie z pustym polem dotyczącym płci. Na potrzeby statystyk – i tylko statystyk – wypełnia je do GUS przedstawiciel USC wpisując >>płeć męska<<. Wytyczne te nie są obligatoryjne. Rodzice, którzy chcieliby mieć akt urodzenia wystawiony dla córki, mogą złożyć odpowiednie podanie”.
Zainteresowanych tematem odsyłam do stron internetowych SRpP: www.poronienie.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.