Papież prosi o modlitwę za „ekumeniczną pielgrzymkę do Genewy”

Jutrzejsza wizyta w Światowej Radzie Kościołów to wyraz papieskiego uznania dla tej ekumenicznej organizacji. Kard. Koch przypomina, że choć Kościół katolicki nie jest jej członkiem, to jednak blisko z nią współpracuje.

Ojciec Święty złoży jutro jednodniową wizytę w Genewie. Głównym motywem jego podróży jest udział w obchodach 70-lecia Światowej Rady Kościołów, która w tym szwajcarskim mieście ma swoją siedzibę. Papież odprawi też Eucharystię dla miejscowych katolików. Dziś na audiencji ogólnej poprosił wiernych o modlitwę za tę „ekumeniczną pielgrzymkę do Genewy”.

Franciszkowi będzie towarzyszył kard. Kurt Koch, który sam jest Szwajcarem, a w Watykanie stoi na czele Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan. Podkreśla on, że Ojciec Święty przyjął zaproszenie do Genewy, aby w ten sposób wyrazić swoje uznanie dla Światowej Rady Kościołów, bo choć Kościół katolicki do niej nie należy, to jednak blisko z nią współpracuje.

“Ta współpraca jest wieloraka – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Koch. - Jest w nią zaangażowanych wiele dykasterii Kurii Rzymskiej, które zajmują się takimi sprawami jak ekologia, prawa człowieka, sprawiedliwość i pokój. Ale oczywiście największe znaczenie ma współpraca podejmowana przez naszą Radę. Zajmuje się tym stała grupa robocza. Ponadto już od dawna przygotowujemy co roku wspólne materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kościół katolicki jest też zaangażowany w Komisję ds. Ewangelizacji i Misji. Jest to dziś bardzo istotna kwestia, bo trzeba wspólnie dawać świadectwo, jednakże bez prozelityzmu, który jest stałym zagrożeniem dla ekumenizmu. Najważniejsza współpraca dokonuje się jednak w Komisji Wiara i Ustrój. Kościół katolicki jest jej członkiem. Zajmuje się ona refleksją teologiczną nad wiarą i naturą Kościoła. Przygotowała np. wielki dokument, prezentujący ekumeniczną wizję misji i natury Kościoła. Bardzo się cieszę, że możemy to zgłębiać.”

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6