Na konieczność tworzenia nowych form gospodarki i finansów, mających na celu rozwój dobra wspólnego zwraca uwagę Stolica Apostolska w opublikowanym dziś dokumencie Kongregacji Nauki Wiary oraz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Nosi on tytuł „Oeconomicae et pecuniariae quaestiones” (Zagadnienia ekonomiczne i finansowe). Dodano do tego podtytuł: Rozważania na rzecz rozeznania etycznego pewnych aspektów obecnego systemu ekonomiczno-finansowego.
W dokumencie zauważono, że rynki służą obecnie najbogatszej mniejszości świata i osiągają zyski w stopniu, który tworzy „kulturę głęboko amoralną”. Wskazano, iż globalne rynki powracają do „krótkowzrocznego egoizmu”, który przed dziesięciu laty doprowadził do poważnego kryzysu finansowego.
Dokument wskazuje też, że rynki nie są w stanie same się rządzić. Zaapelowano w nim o przywrócenie tego, co autentycznie ludzkie, poszerzenie horyzontów umysłów i serc: „Obowiązkiem czynników kompetentnych i osób odpowiedzialnych jest rozwijanie nowych form gospodarki i finansów, z zasadami i przepisami ukierunkowanymi na rozwój dobra wspólnego”.
Obszerny 16-stronicowy dokument zaznacza, iż wielu finansistów i inwestorów giełdowych jest „ożywianych dobrymi i słusznymi intencjami”. Jednocześnie stwierdza, że globalne rynki stały się „miejscem, w którym egoizm i nadużycie władzy mogą potencjalnie zaszkodzić całej społeczności”.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.