W Rosji chrześcijanie wszystkich wyznań hucznie świętowali zmartwychwstanie Pańskie.
Uroczystości rozpoczęły się podczas nocy paschalnej, którą w obecnym roku każdy z Kościołów obchodził w tym samym czasie.
Gromkie Christos Woskries, Woistinu Woskries (Chrystus Zmartwychwstał, Prawdziwie Zmartwychwstał) dobiegało ze wszystkich świątyń prawosławnych i katolickich Moskwy.
Tuż przed uroczystością Paschy Zmartwychwstania Cyryl I wezwał wszystkich do praktykowania dzieł miłosierdzia, aby radość paschalna dotarła również do ludzi samotnych, chorych, ciepiących z różnych powodów. W nocy z soboty na niedzielę w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela odprawił on Liturgię Paschalną transmitowaną przez główne kanały telewizji rosyjskiej. Liturgii Wigilii Paschalnej w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP przewodniczył miejscowy ordynariusz abp Paolo Pezzi. Tradycyjnie już w parafii św. Olgi czuwały wspólnoty neokatechumenalne, przeżywając całą Noc Zmartwychwstania razem ze swoimi dziećmi. W Niedzielę Wielkanocną katolicy uczestniczyli w uroczystych Rezurekcjach, a prawosławni po południu w uroczystych nieszporach.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.