"Jutrznia za Nienarodzonych" w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu porwała słuchaczy do wielbienia Stwórcę za każde ludzkie istnienie.
– Utwór jest dziękczynieniem za dar, który każdy z nas ma, a który nie jest naszą własnością: życie – mówi Paweł Bębenek, kompozytor oraz dyrygent podczas wrocławskiego koncertu. – Walka o nie toczy się nieustannie, przybierając różne formy. Grupa świeckich osób wpadła na pomysł, by nadać jej inny charakter – by przekuć ją w dziękczynienie. W rzeczywistości ma ono potężną moc, większą niż walka w sensie dosłownym.
P. Bębenek przytacza konkretne dowody. Pewna wrocławianka dzięki wysłuchaniu „Jutrzni za Nienarodzonych” zrezygnowała swego czasu z aborcji. Opowiadała o tym ze łzami w oczach. Sam muzyk ze swoją pracą nad kompozycją wiąże dar życia otrzymany od Boga: kolejne dziecko – synka Karola.
Utwór ma formę jutrzni, co nawiązuje do początku życia, do jego „poranka”. – To nic, że wykonujemy go dziś wieczorem. Zawsze gdzieś na kuli ziemskiej jest akurat poranek – mówi kompozytor. Wyjaśnia, że większość tekstu wywodzi się z Pisma św. Oprócz psalmów i tekstów liturgicznych słyszymy „Stabat Mater Speciosa” Jauba z Todi oraz „Prośby” („Błogosławione aniołów zastępy”) – ze słowami Marcina Morawskiego.
Witając słuchaczy P. Bębenek podkreślił moc utworu płynącą właśnie z jego biblijnych korzeni. – To jest Słowo Boże; to samo, którym Bóg stwarzał świat – mówił, przypominając, że Maryja, z Dzieciątkiem w łonie, wyśpiewała „Magnificat”. Potem Jezus z apostołami również śpiewali hymny. Kompozytor zaprosił do objęcia „modlitwą dźwiękami” wszystkich, którzy tego potrzebują – choćby rodziców z utęsknieniem oczekujących na potomstwo. Modlitwa śpiewem ma potężną moc. – Ale modlić się można także słuchaniem – zapewnił.
– Kto jedno życie uratował, jakby uratował cały świat – przypomniał słowa z Talmudu proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej, ks. Krzysztof Hajdun. – Chcemy podziękować Bogu za to, że jesteśmy, że nasi rodzice współpracowali z Panem Bogiem, że nas przyjęli, wychowali, że przekazali nam wartości. Ale chcemy też pochylić się nad darem życia, które jest bezbronne, nad życiem pod sercami matek…Chcemy tym koncertem uwielbienia Boga podziękować za wielki cud życia!
Po koncercie i modlitwie chętni mogli przyjąć deklarację duchowej adopcji dziecka poczętego.
Piotr Lach, organista parafii pw. Opatrzności Bożej – wraz z ks. K. Hajdunem organizujący koncert – wyjaśnia, że przygotowania trwały od stycznia. Do Chóru projektowego Archidiecezji Wrocławskiej włączyło się ponad 120 osób. Towarzyszyła mu orkiestra Universum. Jako solistki wystąpiły Aleksandra Lisowska i Marta Dywicka. Chórzystów przygotowywali: Piotr Lach, Anna Małaczyńska, Wojciech Mazur i Wiola Marciniak, opiekę duszpasterską sprawował nad muzykami ks. Bartosz Dulęba.
„Jutrznię za Nienarodzonych” będzie można usłyszeć ponownie 2 kwietnia o 18.00 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wołowie.
Zobacz ZDJĘCIA
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).