Kardynał Kazimierz Nycz poinformował o zmianach w polskim zwierzchnictwie Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie.
8 marca kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwiechrznictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce wręczył dotychczasowemu zwierzchnikowi zakonu Karolowi Szlenkierowi dekret Wielkiego Mistrza OESSH kard. Edwina Fredericka O'Briena z 1 stycznia br. Zgodnie z nim nowym zwierzchnikiem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie został w Polsce prof. dr hab. Piotr Małoszewski.
Piotr Małoszewski jest naukowcem, geologiem, profesorem nauk o Ziemi, działaczem polonijnym i katolickim. Zawodowo od 1973 przez dwadzieścia lat związany z krakowskim Instytutem Fizyki Jądrowej. Był stypendystą Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Od połowy lat 80. pracuje naukowo poza granicami Polski. W 2004 r. został wicedyrektorem Instytutu Ekologii Wód Podziemnych w centrum badawczym w Monachium. Jest również aktywnym działaczem polonijnym i katolickim. Od 1993 do 1999 r. był dyrektorem Szkoły Przedmiotów Ojczystych działającej przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Współtworzył Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, przewodniczył Radzie Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech, wszedł także w skład Rady Katolików Świeckich Regionu Monachium. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy około 30 tys. członków. W Polsce jest to prawie 300 osób. Do stowarzyszenia mogą wstępować osoby świeckie i duchowne. Pierwotnym celem zakonu była opieka nad Świętym Grobem w Jerozolimie oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej jego członkowie szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej, m.in. prowadzili szpitale w Gnieźnie, Krakowie i Bytomiu. Od bożogrobców pochodzi m.in. zwyczaj urządzania grobu Pańskiego w Wielki Piątek. Obecnie głównym celem zgromadzenia jest niesienie pomocy Ziemi Świętej.
O zakonie bożogrobców, który niedawno świętował 20-lecie powrotu do Polski, czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.