Ruszyła akcja Misjonarz na Wielki Post. Do tej pory akces do niej zgłosiło 11 tys. osób. A to znaczy, że każdy misjonarz ma przynajmniej 5 duchowych opiekunów.
Naszym wielkopostnym postanowieniem możemy wspierać misjonarzy, którzy potrzebują naszej modlitwy. W 97 krajach pracuje obecnie dokładnie 2007 polskich misjonarzy. To nieco mniej niż w ubiegłym roku, ale potrzeby ciągle są bardzo duże.
- Niemal 5 mld ludzi na świecie nie słyszało o Chrystusie. Te dane pokazują, że wysiłek misjonarzy jest ciągle niezbędny. Możemy w nim uczestniczyć także przez wspieranie ich naszą modlitwą. Czas Wielkiego Postu to powinien być bodziec do tego, abyśmy o misjach pamiętali przez cały rok - mówi Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl.
Wspierać misjonarzy można na kilka sposobów. Może to być nasza modlitwa, post, ofiarowanie cierpienia, bądź jakiś inny duchowy wysiłek na rzecz misjonarza. Wszystko zależy od nas samych. Aby się zarejestrować, powinniśmy wypełnić krótki formularz kontaktowy na stronie www.misjonarznapost.pl. Wybieramy tam rodzaj misjonarza i kraj jego pobytu. Po chwili otrzymamy e-maila z jego danymi.
By bliżej poznać misje, można odwiedzić portal misyjne.pl. Na tej stronie zamieszczane są informacje i wiadomości z krajów misyjnych. Misjonarze regularnie dzielą się swoimi doświadczeniami na blogach misyjnych a redaktorzy publikują felietony na temat Kościoła.
W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 5000 osób, które przez post, modlitwę, ofiarowane cierpienia oraz dobre postanowienia wspomogły duchowo polskich misjonarzy na krańcach świata. Czwarta edycja cieszy się nie mniejszym powodzeniem. – Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z radością, kolejny raz obejmuję to wydarzenie swoim patronatem, zapewniając o modlitwie w intencji Organizatorów i Uczestników. Chciałbym jednocześnie zadeklarować, że osobiście włączę się w tę inicjatywę”– komentuje „Misjonarza na Post” Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, Arcybiskup Metropolita Poznański, Stanisław Gądecki.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.