Podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański, papież Franciszek nawiązał do dzisiejszej liturgii słowa, która po raz kolejny zachęca do zastanowienia się nad zmartwychwstaniem.
W odniesieniu do dzisiejszej Ewangelii wyjaśnił, że Jezus przez rozmowę z saduceuszami daje nam do zrozumienia, że życie na ziemi jest tylko tymczasowe.
„Natomiast w życiu przyszłym, po zmartwychwstaniu naszym horyzontem nie będzie śmierć i będziemy przeżywali wszystko, również więzy ludzkie w wymiarze Boga, w sposób przemieniony.”
„Jeśli nie byłoby odniesienia do nieba i do życia wiecznego, chrześcijaństwo sprowadzałoby się jedynie do etyki, filozofii życia. Natomiast orędzie wiary chrześcijańskiej pochodzi z nieba, jest objawione przez Boga i wykracza poza ten świat.”
Po modlitwie papież wezwał kompetentne władze do zastanowienia się nad możliwością udzielenia amnestii niektórym kategoriom więźniów. Zaznaczył, że odpowiednią do tego okazją jest przeżywany obecnie Jubileusz Miłosierdzia, w którym dzisiaj uczestniczyły w sposób szczególny osoby pozbawione wolności.
Z okazji dzisiejszego Jubileuszu Więźniów chciałbym skierować apel na rzecz polepszenia warunków życia w więzieniach na całym świecie, aby w pełni była poszanowana godność ludzka uwięzionych. Ponadto pragnę podkreślić znaczenie przemyślenia potrzeby takiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, który nie byłby wyłącznie karzący, ale otwarty na nadzieję i perspektywę ponownego włączenia skazanego w społeczeństwo. W sposób szczególny przedkładam uwadze kompetentnych władz cywilnych wszystkich krajów możliwości dokonania, w tym Roku Świętym Miłosierdzia, aktu łaski, wobec tych więźniów, których uzna się za odpowiednich do skorzystania z tego środka.
Ojciec Święty wezwał również do autentycznej troski o środowisko naturalne człowieka w związku z jutrzejszą sesją klimatyczną w Marrakeszu w Maroku. Odniósł się też do porozumienia paryskiego dotyczącego klimatu, które weszło w życie dwa dni temu.
"Natomiast jutro rozpocznie się w Marrakeszu w Maroku, nowa sesja konferencji klimatycznej, której celem jest, między innymi, realizacja niniejszego porozumienia. Życzę, aby cały ten proces kierował się świadomością naszej odpowiedzialności za troskę o nasz wspólny dom."
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.