W czasie tej zabawy nikt nikogo nie chce przestraszyć. Może tylko zaskoczyć, bo jaka może być inna reakcja przechodniów, gdy zobaczą idącą przez miasto grupę rozśpiewanych małych świętych?
Nie wystarczy powiedzieć „Nie obchodzę Halloween”. Podanie argumentów także nie zawsze jest wystarczające. By sprzeciw wobec tego popularnego – również w Polsce – zwyczaju był efektywny, warto dać coś w zamian. Można zaprosić np. na Bal Wszystkich Świętych. Choć zabawa kierowana jest przede wszystkim do dzieci, dorośli także świetnie się na nim odnajdują.
Taki mały, taki duży
Na 31 października Bal Wszystkich Świętych zaplanowała parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mikoszewie. Najmłodsi bawić się będą również w Iławie. Spotkanie dla dzieci z całego miasta odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej. Rozpoczęcie zabawy o godz. 16. Zakończenie zaplanowano na 19. Ulicami Kwidzyna, w ostatnim dniu października, przejdzie korowód świętych i błogosławionych. Grupa wyjdzie z kościoła Świętej Trójcy po wieczornej Mszy św. (godz. 18). Grupa dojdzie do katedry. Dzieci z Przedszkola im. bł. Franciszki Siedliskiej przemaszerują w Pochodzie Wszystkich Świętych ulicami osiedla Winnica w Elblągu. Oj, będzie głośno. Jak co roku nie zabraknie kołatek, dzwonków, grzechotek i głośnych śpiewów. – Chcemy pokazać naszym dzieciom, że święci byli takimi samymi ludźmi jak my – mówi Jolanta Parasiak, prezes Stowarzyszenia Rodziców, które kieruje przedszkolem. Jak wyjaśnia, zbliżający się 1 listopada jest doskonałą okazją, by wyjaśnić dzieciom, że każdy z nas może i powinien zmierzać do świętości. Po marszu w przedszkolu odbędzie się Bal Wszystkich Świętych.
Noc Świętych
A co nieco starsi mogą zaplanować na ostatni wieczór października? Np. Noc Świętych. W Iławie modlitewne czuwanie przed uroczystością Wszystkich Świętych organizują członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Rozpoczęcie o godz. 21. Na zakończenie, o północy zostanie odprawiona Msza św. W programie spotkania adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa psalmami i śpiewem, program artystyczny przygotowany przez młodzież. „Tegoroczną Noc Świętych będziemy przeżywać w łączności ze świętymi i błogosławionymi misjonarzami oblatami Maryi Niepokalanej” – zapewnia w zaproszeniu młodzież. Elbląską Noc Świętych organizują trzy parafie: św. Wojciecha, św. Pawła i Świętej Rodziny. Do kościoła zostaną uroczyście wniesione relikwie: św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Faustyny, bł. Jolanty, bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Będzie czas na adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę uwielbienia. W programie także procesja z lampionami na cmentarzu, Apel Jasnogórski i ucałowanie relikwii. Śpiew podczas spotkania poprowadzi zespół muzyczny z parafii Świętej Rodziny. Rozpoczęcie Nocy Świętych w kościele św. Wojciecha 31 października o godz. 19.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.