Pierwsi misjonarze, ojcowie biali, przybyli do tego kraju w sierpniu 1891 r. Hasło rocznych obchodów to: „125 lat Bożej miłości i miłosierdzia”.
W Zambii z inicjatywy tamtejszego episkopatu rozpoczęły się uroczystości jubileuszu ewangelizacji, które zakończą się 15 lipca 2017 r. w Lusace. Pierwsi misjonarze, ojcowie biali, przybyli do tego kraju w sierpniu 1891 r. Hasło rocznych obchodów to: „125 lat Bożej miłości i miłosierdzia”.
Jak wspominał abp Ignacy Chama, pierwsi misjonarze natrafili w Zambii na społeczeństwo pełne problemów. Ordynariusz diecezji Kasama podkreślił, że wiele z nich nadal nie zostało w pełni rozwiązanych. „Ciągle mamy niewolnictwo w formie poligamicznych związków, oskarżenia o czary i polowania na czarownice, które niestety w niektórych przypadkach prowadzą do mordowania niewinnych ludzi” – wskazał arcybiskup. Dodał również, że dochodzą do tego braki w dostępie do edukacji dzieci i młodzieży oraz wymuszona sytuacją ekonomiczną prostytucja. Kościół jednak od zawsze starał się przynosić tym ludziom Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym i o nadziei godnego, bezpiecznego życia na ziemi.
Szczególne miejsce w ewangelizacji Zambii zajmuje zmarły w 2007 r. polski misjonarz kard. Adam Kozłowiecki SJ. Był on przez wiele lat arcybiskupem Lusaki, gdzie przybył po uwolnieniu z obozu w Dachau. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.