Pierwsi misjonarze, ojcowie biali, przybyli do tego kraju w sierpniu 1891 r. Hasło rocznych obchodów to: „125 lat Bożej miłości i miłosierdzia”.
W Zambii z inicjatywy tamtejszego episkopatu rozpoczęły się uroczystości jubileuszu ewangelizacji, które zakończą się 15 lipca 2017 r. w Lusace. Pierwsi misjonarze, ojcowie biali, przybyli do tego kraju w sierpniu 1891 r. Hasło rocznych obchodów to: „125 lat Bożej miłości i miłosierdzia”.
Jak wspominał abp Ignacy Chama, pierwsi misjonarze natrafili w Zambii na społeczeństwo pełne problemów. Ordynariusz diecezji Kasama podkreślił, że wiele z nich nadal nie zostało w pełni rozwiązanych. „Ciągle mamy niewolnictwo w formie poligamicznych związków, oskarżenia o czary i polowania na czarownice, które niestety w niektórych przypadkach prowadzą do mordowania niewinnych ludzi” – wskazał arcybiskup. Dodał również, że dochodzą do tego braki w dostępie do edukacji dzieci i młodzieży oraz wymuszona sytuacją ekonomiczną prostytucja. Kościół jednak od zawsze starał się przynosić tym ludziom Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym i o nadziei godnego, bezpiecznego życia na ziemi.
Szczególne miejsce w ewangelizacji Zambii zajmuje zmarły w 2007 r. polski misjonarz kard. Adam Kozłowiecki SJ. Był on przez wiele lat arcybiskupem Lusaki, gdzie przybył po uwolnieniu z obozu w Dachau. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.