195 patroli pieszych, 14 punktów medycznych, zaangażowanych ponad 800 harcerzy – wolontariuszy.
Miasteczko harcerskie w Więcławicach Starych tętni od rana życiem. Na terenie gminy Michałowie zamieszkało ponad 800 wolontariuszy ZHP oraz 165 pielgrzymów, w tym ponad 100 z zagranicznych organizacji skautowych, m.in. z Francji, Włoch, Argentyny, Portugalii, Słowacji i Szwecji.
Pierwszego dnia działania Białej Służby ZHP, 25 lipca wyjechało do Krakowa 10 zespołów ratowniczych, do Łagiewnik i na krakowski dworzec główny PKP. Czteroosobowe grupy, których lider ma kompetencje, minimum ratownika kwalifikowanego. Każdy patrol jest wyposażony w torbę medyczną, zaopatrzoną w podstawowe materiały opatrunkowe, zestaw leków i koce NRC. Wyposażenie dla harcerskich ratowników przygotowało krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
– Harcerze powinni udzielić podstawowej pomocy każdemu potrzebującemu. Jeżeli okazałoby się, że poszkodowany potrzebuje specjalistycznej pomocy ratownicy informują dyspozytora pogotowia ratunkowego i osoba przekazywana jest zespołowi pogotowia – mówił Konrad Kmieć, członek sztabu medycznego ZHP.
Pierwszego dnia patrole harcerskiej służby medycznej trwały, w zależności od rejonu działania, od godz. 16 do północy, albo do godz. 23. – W kolejnych dniach będą miejsca, gdzie dyżuru będą 24-godzinne i zespoły będą musiały się rotacyjnie wymieniać, ponieważ służba przez całą dobę byłaby zbyt uciążliwa. Sukcesywnie, kiedy będzie przyjeżdżało coraz więcej pielgrzymów, będziemy wystawiać coraz więcej patroli. Wyposażenia na pewno nam nie zabraknie, cała sala gimnastyczna wypełniona jest materiałami opatrunkowymi. Do zabezpieczenia sprawnej i niezawodnej łączności mamy do dyspozycji ponad 200 radiotelefonów analogowych i cyfrowych – powiedział Konrad Kmieć.
Na czas trwania ŚDM wypada życzyć ratownikom spokojnej i bezpiecznej służby. Jak podkreślali harcerze bardzo ważną rolę będą odgrywały warunki atmosferyczne, bo od pogody zależy, jak będą reagowali pielgrzymi.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.