Zdiagnozowane zagrożenia zostały wyeliminowane – zgodnie zapewniają organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
O zabezpieczeniu lipcowych wydarzeń rozmawiano podczas wyjazdowego posiedzenia rządowego zespołu ds. ŚDM. – Najważniejsze dla nas jest to, aby wszyscy uczestnicy mieli przede wszystkim piękne przeżycia duchowe i intelektualne, żeby czerpali jak najwięcej dla siebie, ale też żeby to spotkanie ubogaciło świat naszą kulturą i entuzjazmem młodych ludzi – mówiła, otwierając spotkanie w Krakowie, Beata Kempa, kierująca pracami zespołu. Jak dodała później, największym zagrożeniem dla spotkania młodzieży jest... pogoda, na którą nikt nie ma wpływu.
– Pojawiające się problemy staramy się rozwiązywać od ręki. Na ten moment nie widzę większych zagrożeń – zapewniła w rozmowie z dziennikarzami. Źródłem wielu wątpliwości dotyczących terenu Campus Misericordiae w Brzegach był raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który pojawił się w mediach na początku kwietnia. Wskazywano w nim, że miejsce głównej Mszy św. dla uczestników ŚDM, której przewodniczył będzie ojciec święty Franciszek, jest niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. RCB zwracało uwagę m.in. na brak odpowiednich dróg ewakuacji, znajdującą się w pobliżu ołtarza linię wysokiego napięcia, nieodpowiednie drogi dojazdowe, ryzyko związane z gwałtownymi deszczami i podtopieniami.
Analizy i rozwiązania
Do tego raportu odniósł się 30 maja Marek Kubiak, szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podkreślił, że „stwierdzone ryzyka są już zażegnane” i wyjaśnił, że przygotowane zostały odpowiednie analizy, a rozwiązania przekazano organizatorom. O realizacji tych wskazówek mówił natomiast Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. Zaznaczył on, że wybór miejsca kończącej Światowe Dni Młodzieży Mszy św. był wzorowany na poprzednich spotkaniach młodzieży, podczas których finałowe wydarzenia także odbywały się poza centrami dużych miast. Jak wyjaśnił, obecnie teren w Brzegach jest zagospodarowany i trwa jego porządkowanie. Na ukończeniu są 4 mosty tymczasowe (budowane przez wojsko) i 3 mosty stałe, które potem będą służyły mieszkańcom w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej. Przenoszone są także słupy wysokiego napięcia (pozostałe zostaną wyłączone lub zabezpieczone), budowane są instalacja światłowodowa, stacje energetyczne, powstają hydranty umożliwiające strażakom dostęp do wody.
– Budujemy miasto. 2-milionowe miasto w Brzegach – podkreślił burmistrz Wieliczki. Wytyczone zostały wyjścia ewakuacyjne, które mają umożliwić opróżnienie sektorów na Campus Misericordiae w ok. 2 godzin. – Chcielibyśmy, by pielgrzymi się nie spieszyli – zaznaczył A. Kozioł. Jego zdaniem najlepiej byłoby, gdyby spokojne wyjście z CM zajęło pielgrzymom ok. 4 godzin. Jednym z ostatnich etapów przygotowań – realizowanym pod koniec czerwca i na początku lipca – ma być zabezpieczenie rzek i budowa dróg tymczasowych. Burmistrz podkreślił także, że przygotowane drenaże i tymczasowo zamontowane pompy pozwolą na odwodnienie terenu w przypadku ulewy. Jeśli jednak dojdzie do powodzi, teren Campus Misericordiae – co podkreślał także M. Kubiak z RCB – nie będzie bezpieczny. W takim przypadku uroczystości zostaną przeniesione na Błonia. Zarówno B. Kempa, jak i bp Damian Muskus, koordynujący prace komitetu organizacyjnego ŚDM, mają jednak nadzieję, że z tej alternatywy nie będzie trzeba korzystać.
W podwójnej gotowości
Wiele niewiadomych jeszcze do niedawna dotyczyło zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży od strony medycznej. Teraz znamy już sporo konkretów. Na czas ŚDM powstanie 27 namiotów szpitalnych – 10 na Błoniach i 17 w Brzegach. Pracować będą 134 zespoły wyjazdowe. Na Błoniach będą 42 stałe punkty medyczne, w Brzegach będzie ich 90. Patroli pieszych będzie 158 na Błoniach i 500 w Brzegach, a patroli ruchomych – 14 na Błoniach i 46 w Brzegach. W gotowości na przyjmowanie pielgrzymów będą także krakowskie szpitale. Jak wyjaśnił podczas wizyty w Krakowie Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, kluczowymi placówkami będą Szpitale im. Stefana Żeromskiego (os. Na Skarpie), Ludwika Rydygiera (os. Złotej Jesieni) oraz Jana Pawła II (ul. Prądnicka). Dzięki temu, że ŚDM to impreza zaplanowana na określony czas, możliwe jest ograniczenie w tym terminie planowych przyjęć oraz wcześniejsza mobilizacja personelu. Ma to umożliwić m.in. zwiększenie liczby pacjentów, które mogą przyjąć szpitalne oddziały ratunkowe. W szpitalu Żeromskiego, by usprawnić działanie SOR, rozbity zostanie specjalny namiot.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.