Budowa konstrukcji na Błoniach już się rozpoczęła. W najbliższych dniach ruszy także ruszą także prace przy ołtarzu na Campus Misericordiae.
Centrum spotkania młodzieży z ojcem świętym na krakowskich Błoniach (odbędzie się tam powitanie papieża Franciszka w czwartek 28 lipca oraz piątkowa Droga Krzyżowa) będzie się znajdowało w pobliżu stadionu Wisły, obok kamienia papieskiego.
Wcześniej, bo już we wtorek 26 lipca - również na Błoniach - uczestnicy ŚDM spotkają się jeszcze bez ojca świętego na uroczystym otwarciu spotkania. Prace już się rozpoczęły - powstają nie tylko konieczne instalacje, ale również konstrukcja, będąca podstawą ołtarza.
Podobne przygotowania na Campus Misericordiae w Brzegach mają wystartować w najbliższych dniach. Tam zbudowany zostanie ołtarz, przy którym ojciec święty odprawi niedzielną Mszę św. dla uczestników ŚDM. Dzień wcześniej - w sobotę wieczorem - na Campus Misericordiae rozpocznie się czuwanie modlitewne, które potrwa całą noc (w jego pierwszej części także weźmie udział papież Franciszek).
Ołtarz w Brzegach będzie miał ponad 100 metrów długości i 12 metrów wysokości, a autorem jego projektu jest prof. Stanisław Niemczyk.
Wśród symboli obecnych w projekcie - oprócz kolorów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - znalazły się także obraz Jezusa Miłosiernego i krzyż.
Zaplecze ołtarza będzie stanowił budynek firmy 7R Logistic. Na czas spotkania młodzieży w Brzegach hala zamieni się w największą na świecie zakrystię. W papieskiej Mszy św. na zakończenie ŚDM ma bowiem wziąć udział ok. tysiąca biskupów i kilkanaście tysięcy księży.
Kompletna wizja papieskich ołtarzy zostanie zaprezentowana w czwartek w samo południe, podczas konferencji prasowej, na której podany zostanie także oficjalny program wizyty papieża Franciszka w Polsce.
Tymczasem na Campus Misericordiae dobiegła końca budowa czterech mostów tymczasowych, przygotowanych przez wojsko. Mają one szerokość od 6 do aż 40 metrów. Najdłuższa z przepraw ma 65 metrów długości. Do Brzegów przyjadą także wojskowi saperzy, którzy sprawdzą cały teren Campus Misericordiae m.in. pod kątem niewybuchów.
W przygotowania terenu zaangażują się także skazani, osadzeni w zakładzie karnym w Nowej Hucie. Będą uczestniczyć w pracach związanych z przygotowaniem uroczystości oraz pomagać po jej zakończeniu. Ich praca ma polegać między innymi na korowaniu pni drzew i przygotowywaniu z nich barierek do sektorów.
Jak informuje Służba Więzienna, osadzeni są zatrudnieni w systemie bez konwojenta, czyli bez obecności funkcjonariuszy SW. Do pracy poza zakładem karnym kierowani są skazani o "uregulowanej sytuacji prawnej, dający rękojmię właściwego zachowania w miejscu pracy i których proces resocjalizacji do tej pory przebiegał pomyślnie".
Ekipa skazanych, pracująca na Campus Misericordiae, jest obecnie najliczniejszą grupą, opuszczającą codziennie nowohuckie więzienie, aby świadczyć pracę na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, organów administracji publicznej, na cele charytatywne oraz na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).