- Biznes bez „ducha” jest jak jazda samochodem na zaciągniętym ręcznym hamulcu.
- Biznes bez „ducha” jest jak jazda samochodem na zaciągniętym ręcznym hamulcu - mówi Marek Ratajczak z Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Ta działająca od 15 lat instytucja kultury już po raz 5. zorganizowała spotkanie ludzi biznesu z osobowościami nauki i kultury, dla których ważne jest łączenie ducha z ekonomią.
Od 14 do 17 kwietnia w master class w Szczawnicy wzięli udział między innymi Tomasz Misiak - prezes Work Service, Grażyna Piotrowska-Oliwa – prezes Virgin Mobile, Andrzej Mańkowski – właściciel Uzdrowiska Szczawnica, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Rafał Ohme. Tematem przewodnim były „Strategie w życiu i w biznesie”.
- W życiu ma znaczenie nie tylko to, czy odnosimy sukcesy, ale w jakim stylu - mówi Ratajczyk. - Można „wygrać biznes”, a stracić małżeństwo, zdrowie, kontakt z dziećmi czy zgubić wartości. Największe emocje wzbudziło spotkanie o zakładzie Pascala: „Co bardziej warto: wierzyć czy wątpić?". Okazuje się, że takie master class nie tylko są czasem na refleksje nad życiem, ludzi na co dzień zajmujących się biznesem, ale też płaszczyzną nawiązywania kontaktów między zarabiającymi duże pieniądze i niezapominających o życiu wobec wartości.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.