„Sytuacja polityczno-społeczna w Jordanii zdominowana jest obecnością uchodźców irackich i syryjskich. Jednak kraj ten pośród Bliskiego Wschodu w płomieniach pozostaje spokojny, a społeczność chrześcijańska jest respektowana i cieszy się wolnością religijną”.
Słowa te czytamy w komunikacie ze spotkania katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej, które odbyło się w dniach 15-16 marca w jordańskiej stolicy.
Podczas spotkania w Ammanie nuncjusz w Izraelu i zarazem delegat apostolski w Jerozolimie przedstawił porozumienie zawarte przez Stolicę Apostolską z Palestyną, które już weszło w życie. Abp Giuseppe Lazzarotto podkreślił, że jest ono wzorem do naśladowania również w innych krajach arabskich. Ponadto poinformował, że oczekuje się na wznowienie wkrótce rozmów Watykanu z Izraelem celem osiągnięcia obustronnych porozumień. Biskupi mówili też o pielgrzymkach do Ziemi Świętej. Podkreślili, że pomimo fali przemocy szlaki pielgrzymów pozostają tam bezpieczne. Omówiono sytuację szkół katolickich, która jest alarmująca zwłaszcza w Izraelu. Dano wskazania celem zachowania własnej tożsamości tamtejszych szkół chrześcijańskich.
Na zakończenie spotkania ordynariusze Ziemi Świętej odwiedzili „Restaurację Miłosierdzia”, założoną w obecnym Roku Jubileuszowym przez jordańską Caritas. Żywionych jest tam codziennie za darmo ponad pięciuset ubogich. Przedstawiciele uchodźców podziękowali biskupom za tę inicjatywę katolickiej organizacji charytatywnej.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.