Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w Polsce wydarzenia mijającego roku.
STYCZEŃ
1 – Zgodnie z jednomyślną decyzją Sejmu rozpoczął się Rok Jana Pawła II.
6 – Około miliona ludzi w ponad 330 miastach i miejscowościach w całej Polsce i kilkadziesiąt tysięcy w 15 miastach za granicą wzięło udział w Orszakach Trzech Króli.
13 – Caritas jest najpopularniejszą i najchętniej wspieraną organizacją charytatywną w Polsce – podało TNS OBOP. Kolejne miejsca zajmują Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Polski Czerwony Krzyż.
14 – Prawie 12 mln zebrała w 2014 r. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin – poinformował prezes Fundacji, ks. Jan Drob.
15 – Pod hasłem hasło: "Szukałem Pana a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi" (Ps 32,5) obchodzono XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne wydarzenia rozpoczęły się modlitwą chrześcijan i Żydów przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau. Następnie, w Bielsku-Białej, obyła się sesja naukowa, ogłoszenie "Apelu o upamiętnienie Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów", nabożeństwo w katedrze i spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej.
20 – Skierowany do władz, pracodawców i ludzi pracujących "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" podpisali w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. W liście zauważa się, że niedziela traci dziś swój wyjątkowy, sakralny charakter. Autorzy deklarują wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych na rzecz zachowania świątecznego wymiaru tego dnia. W imieniu Kościoła katolickiego dokument podpisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki.
26 – Stosunek muzułmanów do państwa był jednym z tematów sesji naukowej towarzyszącej obchodom XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku odbyły się one na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
LUTY
2 – W dziedzinie małżeństwa i rodziny "duszpasterska praktyka zdradziła papieża Jana Pawła II, ponieważ nie poszła za jego głosem, nie zapoznała się nawet z jego nauczaniem – powiedział w wywiadzie dla KAI abp Henryk Hoser. Dodał, że 40 lat swojego kapłaństwa poświęcił tej problematyce, promując hasło „ewangelizacji intymności małżeńskiej”. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego w Polsce pod tym względem było i jest lepiej, natomiast "w wielu innych krajach, po kontestacji nauczania Kościoła, wyrażonego przez bł. Pawła VI w encyklice "Humanae vitae", zaprzestano praktyki duszpasterstwa rodzin".
4 – Sprzeciw wobec inicjatyw państwa, "które prowadzą do destrukcji ideału małżeństwa i rzeczywistości rodziny" wyraziło prezydium KEP. Biskupi krytykują m.in. wprowadzenie do sprzedaży bez recepty pigułki "dzień po" oraz prace nad ratyfikacją Konwencji o przemocy wobec kobiet zaznaczając, że "wiąże ona zjawisko przemocy z tradycją, kulturą, religią i rodziną, a nie z błędami czy słabościami konkretnych ludzi". Wyrażono też "poważny niepokój" z powodu ataków na przedmiot „Przygotowanie do życia w rodzinie” i zapowiedzi przygotowania ustawy o związkach partnerskich.
6 – Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy domowej.
8 – O tragicznym losie irackich chrześcijan, organizowaniu pomocy i powodach wybuchu konfliktu w tym regionie mówił dziennikarzom tuż po powrocie z Bagdadu abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP zapowiedział też wydaniu listu Episkopatu nt. prześladowań chrześcijan.
10 – Bp Józef Górzyński, 55-letni biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej został mianowany przez papieża arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej. Będzie wspomagał abp. Wojciecha Ziembę do czasu złożenia przezeń w 2016 r. rezygnacji z urzędu z racji ukończenia 75. roku życia
23 – Śmierć Jana Pawła II nie pozostała bez wpływu na wiarę i religijność jego rodaków – podało CBOS. Od 2005 r. stopniowo zmniejsza się liczba uczestników niedzielnych Mszy, Polacy rzadziej się modlą, podwoił się odsetek osób zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących. Od 2005 do 2014 roku odsetek respondentów w swoim przekonaniu wierzących i stosujących się do wskazań Kościoła zmniejszył się z 66 do 39 proc., znacząco przybyło natomiast tych, którzy twierdzą, że wierzą na swój własny sposób (z 32 do 52 proc.).
Już 44 miasta objęła tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, inicjatywy znanego duszpasterza i społecznika (pomysłodawcy Szlachetnej Paczki) ks. Jacka Stryczka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.