Kaja Godek: Ustawa z 1993 roku nie jest dobrodziejstwem

„Życie jest światłością ludzi”, to temat trzeciej debaty, która w ramach cyklu Raport Jasnogórski 2016 odbyła się w niedzielę w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Debaty te stanowią bezpośrednie przygotowanie wiernych do godnego przeżycia obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Tym razem uczestnikami debaty byli: bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, o. Stanisław Jarosz, paulin, jeden z inicjatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, Małgorzata i Tomasz Terlikowscy, publicyści i Olgierd Pankiewicz, prawnik reprezentujący Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W dyskusji wziął udział również inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Całość poprowadził Jan Pospieszalski, publicysta.

Dyskusję poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

„Intencją Ślubów Jasnogórskich było i jest uświadomienie nam, że kiedyś powiedzieliśmy, że stajemy na straży ludzkiego życia”- mówił na początki Eucharystii o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów.

W homilii bp Długosz przypomniał, że „Bóg jest Panem życia od początku do końca i nikt, w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do niszczenia ludzkiego życia”. Zauważył, ze w naszych czasach „doświadczamy oświeceniowej antropologii bez Boga” – Najbardziej upowszechnioną dziś formą bałwochwalczą jest wyniesienie człowieka na piedestał i równoczesne wykluczenie Boga – mówił bp Długosz.

Po Mszy św. debatę poprowadził Jan Pospieszalski, znany dziennikarz i publicysta. „Bóg jest obecny w historii. Bóg jest wierny przymierzu, a Maryja jest wierną Matką swoje ludu” - zaznaczył o. Stanisław Jarosz. Bp Jan Wątroba przypomniał, odnosząc się do Prologu z Ewangelii wg. św. Jana, że „Chrystus jest Życiem i daje jednocześnie światło na wszystkie wymiary życia ludzkiego”. Z kolei Tomasz Terlikowski, mówiąc o świętości ludzkiego życia, przywołał szeroki kontekst obrad Soboru Watykańskiego II i tło encykliki bł. Pawła VI „Humanae vitae”, która, jak zaznaczył, jest „dokumentem profetycznym”, także w kontekście dzisiejszych czasów.

Dyskutanci wskazali na różne aspekty obrony ludzkiego życia, szczególnie w polskiej rzeczywistości. – Dziś w Polsce, choćby w kontekście kampanii wyborczej, należy pytać czy będę bronił życia za cenę wizerunku, za cenę utraty części mojego elektoratu – podkreśliła Kaja Godek i zaznaczyła, że wbrew temu, co się powszechnie uważa to ustawa z 1993 r. „nie jest tak naprawdę dobrodziejstwem”. Do sprawy tej ustawy odniósł się również Olgierd Pankiewicz, który wskazał, że „była ona jedynie jednym z etapów” i dodał, że „niestety to, co nastąpiło później było złamaniem kompromisu z 1993 r. i obecnie stan prawny jest zupełnie inny”.

Uczestnicy debaty wskazali również na manipulacje i kłamstwa w sferze m. in. pojęć dotyczących ludzkiego życia. – Feministki mają bardzo dobrą pozycję w mediach. One wolą mówić o dzieciach urodzonych i nie chcą mówić o dzieciach nienarodzonych – mówiła Małgorzata Terlikowska. „Trzeba zwrócić uwagę na to, że przyjęcie życia to jest rzecz zwyczajna. Problemem jest to, że przyjęcie życia traktuje się jako heroizm” – dodał Tomasz Terlikowski i wskazał również że problemem jest to, iż „godzimy się na zabijanie”. – Politycy, dziennikarze, nie jesteśmy gotowi, aby przelać krew za obronę ludzkiego życia – kontynuował znany publicysta.

– Walka o życie w swojej najgłębszej istocie to walka o prawdę – dodał inż. Antoni Zięba. Również Olgierd Pankiewicz stwierdził, że „to iż aborcja jest wciąż dopuszczalna, jest wynikiem jakiegoś zacofania i braku świadomości”.

– To, co dwadzieścia lat temu zaproponowaliśmy w ustawie jako wyjątek dzisiaj staje się normą. Dlatego rozmawiając o aborcji trzeba sięgać do istoty pojęć, takich jak życie, poczęcie i rozmontowywać lewicowe myślenie – stwierdziła Kaja Godek. Dyskutanci zwrócili również uwagę na „naciski płynące ze strony instytucji europejskich”. – W naciski na zmiany prawa państw członkowskich w odniesieniu do ochrony ludzkiego życia zaangażowany został Europejski Trybunał Praw Człowieka – mówił Olgierd Pankiewicz.

Podczas debaty nie zabrakło również takiego tematu jak syndrom poaborcyjny. – Ten syndrom dopada kobietę także po wielu latach. Trzeba pamiętać, że wszystko w kobiecie jest nastawione na macierzyństwo. Kobieta jednak potrzebuje wsparcia – mówiła Małgorzata Terlikowska. Natomiast Tomasz Terlikowski zwrócił uwagę na to, ze „ofiarami grzechu aborcji są nie tylko dzieci, są nimi kobiety, ofiarami do pewnego stopnia są mężczyźni, rodzeństwo i całe społeczeństwo” – Śluby Jasnogórskie są także wezwaniem do mężczyzn, żeby zechcieli być rycerzami w obronie życia – dodał publicysta.

Dyskutanci wskazali również na znaczenie modlitwy, Duchowej Adopcji i Okien Życia.

Podsumowując debatę jej dyskutanci podkreślili m. in. że ważne jest wspólne działanie w obronie życia. – Głos Kościoła w obronie życia jest szczególnie profetyczny – zaznaczył Tomasz Terlikowski. Natomiast o to, żeby mówić o tym kim jest dziecko poczęte zaapelował Olgierd Pankiewicz. Również Kaja Godek przypomniała, że „w świecie trzeba stoczyć walkę, żeby życie było chronione”.

Kolejna dysputa w sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się 20 grudnia nt. sakramentu małżeństwa. Każda rozmowa jest transmitowana na żywo przez Radio Jasna Góra oraz rejestrowana przez studio telewizyjne „Niedzieli”.

Patronat honorowy nad Raportem Jasnogórskim 2016, objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest jego głównym patronem medialnym oraz jednym z organizatorów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10