Odbyła się wczoraj wieczorem w prawosławnej cerkwi Wszystkich Świętych w Mińsku. Kościół katolicki reprezentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz. Uczestniczył też prezydent Alaksandr Łukaszenka.
Podczas spotkania modlono się szczególnie za wszystkich poległych w obronie kraju. W krypcie świątyni, która jest pomnikiem ku czci poległych, złożono siedem kapsuł z ziemią z miejsc pochówku białoruskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej z dala od ojczyzny.
Metropolita mińsko-mohylewski w swoim przemówieniu zaznaczył, że dzięki rozwojowi dialogu między różnymi religiami oraz między nimi a państwem nie ma na Białorusi konfliktów religijnych. Ten dialog, jak zaznaczył hierarcha, pomaga również w rozwoju stosunków międzynarodowych: „Organizacje religijne przyczyniają się do odnowy duchowej i konsolidacji naszego społeczeństwa. Jest to wielkie osiągnięcie i potencjał naszego kraju” – powiedział abp Kondrusiewicz.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi dodał, iż „Kościół zawsze zwraca uwagę na fakt, że główną przyczyną wszystkich kryzysów jest odejście od prawa Bożego”, dlatego „wzywamy do przywrócenia życia duchowego” – podsumował hierarcha.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podziękował przywódcom wspólnot religijnych za udział i wyraził nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do zachowania pamięci historycznej, utrzymania pokoju, harmonii i porządku w kraju.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.