Patron podróżujących od piątku do niedzieli był obecny w rozmowach, w przedsięwzięciach i na obrazkach. Przed bazyliką w Bolesławcu kolejny rok z rzędu przekonywano kierowców do bezpiecznej jazdy.
Zaczęło się od wspólnego, policyjno-kapłańskiego patrolu drogowego. Razem z funkcjonariuszami bolesławieckiej drogówki na "Patrol św. Krzysztofa" wybrali się księża Artur Kotrys i Adam Konobrodzki - wikariusze w parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Zatrzymanych za nadmierną prędkość - jak zwykle - nie brakowało.
Wśród nich było czterech, wobec których nie można było zastosować tradycyjnego w przypadku takich patroli pouczenia. Jednak większość z kilkunastu zatrzymanych, zamiast blankietu mandatowego, otrzymała obrazek ze św. Krzysztofem i kapłańskie napomnienie do rozsądnej jazdy. Patrolowano głównie pobliską autostradę A4.
W sobotę 25 lipca wieczorem w salce katechetycznej przy parafii zorganizowano pokaz filmu "Stop piratom drogowym", poświęcony wypadkom z udziałem osób pieszych. Film był dobrą okazją do nauczenia się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom drogowych piratów. Dniem najbogatszym w wydarzenia związane z prewencją zdarzeń drogowych była niedziela. Od rana przed plebanią do dyspozycji chętnych był symulator wypadkowy.
Roman Tomczak /Foto Gość Spotkania w Bolesławcu promujące bezpieczne zachowania na drodze to już kilkuletnia tradycja. Zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem
- Można tu poczuć się jak w dachującym samochodzie. Oczywiście, prędkość obrotu jest minimalna, osoby wewnątrz mają zapięte pasy, a nad wszystkim czuwają pracownicy Ośrodka Kształcenia Kursowego w Bolesławcu, ale wrażenia są niezwykle przejmujące - wyjaśnia ks. Kotrys.
Nie mniej wrażeń przynosiły próby pokonania slalomu w alkogoglach i zabawa dla najmłodszych "Znam zasady ruchu drogowego", przygotowane przez Straż Miejską w Bolesławcu.
Wieczorem strażacy zademonstrowali pokaz akcji ratunkowej, polegającej m.in. na symulowanym dotarciu do uwięzionych w samochodzie pasażerów. Po pokazie funkcjonariusz bolesławieckiej policji mówił m.in. o najpopularniejszym obecnie sposobie wyłudzania pieniędzy - tzw. metodzie na wnuczka.
Przez całą niedzielę czynny był punkt z dewocjonaliami nawiązującymi do postaci św. Krzysztofa. Obok obrazków z wizerunkiem patrona kierowców, ale także z wyobrażeniem Jezusa Miłosiernego, za drobną ofiarę można było dostać pyszne muffinki i gorącą kawę. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane Diecezjalnemu Duszpasterstwu Młodzieży.
Organizatorami "Triduum ze św. Krzysztofem" byli: bolesławiecka bazylika maryjna, Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu, Komenda Straży Miejskiej w Bolesławcu, Państwowa Straż Pożarna w Bolesławcu oraz bolesławiecki Ośrodek Kształcenia Kursowego "2 x Tak".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.