Książką "Dotknij Boga" rozpoczynamy nasz cykl "Książki na wakacje". Religijne i zupełnie niereligijne, zawsze warte przeczytania.
Chyba każdy człowiek poczuł przynajmniej raz w życiu pragnienie zostawienia wszystkiego i udania się w nieznane. Ze śpiworem, namiotem, kilkoma najpotrzebniejszymi rzeczami. Zostawić spotkania, konferencje, sprawy do załatwienia "na wczoraj", czy zwykłą szarzyznę dni tak do siebie podobnych, że zlewających się jakby w jeden. U wielu kończy się na marzeniach. Są jednak i tacy, którzy decydują się na zrobienie kroku w nieznane...
Patryk Świątek, blogger, podróżnik, podjął wyzwanie. Spakował plecak, zostawił gotówkę, karty płatnicze i cały zbędny ekwipunek i ruszył w drogę. Zainspirowany słowami papieża Franciszka "jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich", przez półtora miesiąca tułał się po Polsce, odkrywał miejsca nieznane, świeckie wspólnoty, zgromadzenia zakonne ukryte w miejscach niespodziewanych, w głuszy leśnej lub śląskim familioku. Podróżując autostopem z przypadkowo zatrzymanymi ludźmi odkrywał sens ubóstwa, słabości i mocy jaką daje rezygnacja z tego co się posiada. Mieszkając z zakonnikami, narkomanami, niepełnosprawnymi, byłymi więźniami i chorymi poznawał, co znaczy żyć z Bogiem pod jednym dachem, jaka jest potęga nocnej, cichej adoracji, zrozumiał dlaczego ubodzy są nam potrzebni do zbawienia i czemu jałmużna ma taką moc.
"Dotknij Boga" to książka, która przybliża sposób życia wspólnot, które zna się jedynie z opowiadań, czy artykułów zapalonych redaktorów Gościa, jak Cenacolo, Barka, domy Małych Braci i Sióstr Jezusa, czy kapucynów traktujących radykalizm ewangeliczny jako swego rodzaju oczywistość. Autor pisze w sposób, który porywa, nie pozostawia człowieka takim samym, ale budzi pragnienie, by zaryzykować, by choć na krótki czas stać się ubogim, zależnym jedynie od Tego, który zachęca, by zostawić zabezpieczenia, "nie martwić się o swoje życie", ale zaryzykować, by odkryć Jego moc. A autor dodaje: "Jeśli w którymś momencie zapragniesz porozmawiać z ludźmi, którzy jak mało kto potrafią słuchać, zerknij na tę mapę, zanotuj adres i śmiało ruszaj na ich spotkanie. Wstań z fotela, wyjrzyj przez okno, obierz kierunek, spakuj plecak i wyjdź z domu. Może na godzinę, jedno popołudnie, dzień, a może na tydzień, miesiąc rok. Porzuć na jakiś czas kontrolę, nie stawiaj sobie celów, zapomnij o przeszłości i nie planuj przyszłości. Daj się ponieść przygodzie i zaufaj ludziom, których spotkasz na swej drodze. Nawet nie spostrzeżesz, kiedy w lekkim powiewie, promieniach zachodzącego słońca, uścisku ręki, skinieniu głowy, krótkim spojrzeniu w oczy – dotkniesz Boga."
Patryk Świątek: "Dotknij Boga" wydawnictwo Znak
Książką "Dotknij Boga" rozpoczynamy nasz cykl "Książki na wakacje". Religijne i zupełnie niereligijne, zawsze warte przeczytania. Egzemplarze książki Patryka Świątka czekają na naszych czytelników. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Czym jest wspólnota "Barka", o której mowa w książce? Czym się zajmuje?
(pozostałe wymienione są chyba zbyt dobrze znane, by o nie pytać ;-) )
O wspólnotach Barki więcej można przeczytać w tym miejscu. Zacytujemy fragment: Program Wspólnot jest pierwszym i podstawowym programem Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Wspólnoty skupiają osoby, bez względu na wiek i płeć, które trafiły do nich w różnych kryzysach życiowych: eksmitowane rodziny, matki samotnie wychowujące dzieci, osoby po domach dziecka, szpitalach psychiatrycznych, osoby opuszczające zakłady karne i wiele innych osób dotkniętych bezdomnością.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.