Do Pragi zjeżdżają zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich w Europie. Przez cztery najbliższe dni będą dyskutować o rodzinie w perspektywie październikowego synodu biskupów.
Watykan reprezentuje na spotkaniu abp Ciril Vasil, sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Warto przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu podobne spotkanie odbyli w Bratysławie przedstawiciele łacińskich episkopatów z Europy Środkowo-Wschodniej. Na zakończenie wystąpili ze zdecydowaną obroną nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie.
W rozpoczynającym się jutro spotkaniu uczestniczy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik grekokatolików na Ukrainie. Jako członek rady synodu z bliska przygląda się on przygotowaniom do przyszłego zgromadzenia. W rozmowie z Radiem Watykańskim przyznał, że jest zdumiony, widząc, że ludzie mogą być zranieni nie tylko na skutek wojny, ale również w konsekwencji antyrodzinnej polityki państwa.
„Odkrywamy, że na całym świecie jest tak wielu ludzi, którzy zostali zranieni na skutek agresywnej polityki państwa względem rodziny i nowych strategii gospodarczych, które nie uznają rodziny jako instytucji społecznej – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki. – Kościół jest w takiej sytuacji szpitalem polowym i otacza opieką zranionych, objawia im Boże miłosierdzie. Ale główną «polityką» Kościoła jest wspieranie tych, którzy dają piękne świadectwo życia rodzinnego. Bo życie rodzinne to Boży pomysł na szczęście człowieka”.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.