Kościoły wschodnie przed synodem o rodzinie

Do Pragi zjeżdżają zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich w Europie. Przez cztery najbliższe dni będą dyskutować o rodzinie w perspektywie październikowego synodu biskupów.

Watykan reprezentuje na spotkaniu abp Ciril Vasil, sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Warto przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu podobne spotkanie odbyli w Bratysławie przedstawiciele łacińskich episkopatów z Europy Środkowo-Wschodniej. Na zakończenie wystąpili ze zdecydowaną obroną nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie.

W rozpoczynającym się jutro spotkaniu uczestniczy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik grekokatolików na Ukrainie. Jako członek rady synodu z bliska przygląda się on przygotowaniom do przyszłego zgromadzenia. W rozmowie z Radiem Watykańskim przyznał, że jest zdumiony, widząc, że ludzie mogą być zranieni nie tylko na skutek wojny, ale również w konsekwencji antyrodzinnej polityki państwa.

„Odkrywamy, że na całym świecie jest tak wielu ludzi, którzy zostali zranieni na skutek agresywnej polityki państwa względem rodziny i nowych strategii gospodarczych, które nie uznają rodziny jako instytucji społecznej – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki. – Kościół jest w takiej sytuacji szpitalem polowym i otacza opieką zranionych, objawia im Boże miłosierdzie. Ale główną «polityką» Kościoła jest wspieranie tych, którzy dają piękne świadectwo życia rodzinnego. Bo życie rodzinne to Boży pomysł na szczęście człowieka”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7