Chłodna doktryna nie daje radości

Radości nie daje chłodna doktryna, lecz wiara i nadzieja na spotkanie z Jezusem – powiedział papież podczas porannej Mszy św. sprawowanej w Domu Świętej Marty. Dodał, że człowiek wierzący, który nie potrafi się radować to bardzo smutne zjawisko.

Komentując pierwsze dzisiejsze czytanie (Rdz 17,3-9) Franciszek podkreślił radość Abrahama, wypływającą z obietnicy Bożej, nadziei, iż stanie się ojcem mnóstwa narodów. Dodał, że zarówno on jak i żona jego Sara byli ludźmi starymi, ale o żywej wierze, a ich serca otwarte były na nadzieję, dającą pocieszenie. Natomiast Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii (J 8,51-59) przypomniał uczonym w Piśmie, iż Abraham, rozradował się z tego, że ujrzał Jego dzień. Tego nie rozumieli uczeni w Piśmie. Nie rozumieli radości obietnicy, radości nadziei, radości przymierza. Nie umieli się radować, bo utracili poczucie radości wypływającej z wiary. „Nasz ojciec Abraham był w stanie radować się, bo miał wiarę, był usprawiedliwiony przez wiarę. Natomiast uczeni w Piśmie utracili wiarę, będąc uczonymi w Piśmie nie mieli wiary, a w końcu utracili też Prawo, gdyż w centrum Prawa jest miłość, miłość Boga i bliźniego” - stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że mieli oni jedynie system precyzyjnych doktryn, prowadzących do kazuistyki, świata abstrakcyjnego, bez miłości, bez wiary, bez nadziei, świata bez zaufania, świata bez Boga. Dlatego też nie potrafili się cieszyć, a ich serce stawało się skamieniałe. „To smutno być wierzącym bez radości” - zauważył Franciszek.

„Radość wiary, radość Ewangelii jest probierzem wiary danej osoby. Bez radości dana osoba nie jest prawdziwym wierzącym. Powrócimy do domu, ale najpierw nacieszmy się słowami Jezusa: «Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał /go/ i ucieszył się». Prośmy też Pana o łaskę, byśmy radowali się w nadziei, o łaskę, by móc zobaczyć dzień Jezusa, kiedy będziemy z Nim i łaskę radości” - zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • waldi
  26.03.2015 15:31
  @ wwre

  "Jasna rzecz, najlepiej wierzyć i nie przejmowac się doktryną (czyli przedmiotem wiary). Ma to sens."

  Nie, nie, z wyżej cytowanych słów Franciszka nie wynika jakoby doktryna nie miała żadnego znaczenia. Tak nie powiedział, bo w przeciwnym razie byłaby to czysta herezja. Doktryna katolicka oparta jest na Piśmie Świętym i dwutysiącletniej Tradycji jego wnikliwego czytania i interpretowania. To, co jest głoszone w doktrynie nie jest przypadkowe, lecz daje solidną pewność, że zawiera ona niezbędną dla nas wiedzę o Bogu i o warunkach naszego zbawienia. Tej wiedzy nie można zastąpić jakimiś innymi wyobrażeniami o Bogu: islamskimi, buddyjskimi, deistycznymi, panteistycznymi czy własnymi, prywatnymi.
  Nie możemy wierzyć, nie wiedząc w co wierzymy. Ponadto, nie możemy wierzyć w dowolnie wyobrażonego Boga. Doktryna katolicka oparta jest na słowach (objawionych) samego Boga, dlatego nie możemy jej odrzucić. Bo jeśli ją odrzucamy, to odrzucamy również słowa Boga. A tego wierzącemu katolikowi robić nie wolno.
 • zaba na rowerze
  26.03.2015 15:43
  Jakie to odkrywcze, przeciwstawić przykazania Boże - radosnej wierze w Boga.
 • PJO
  26.03.2015 18:23
  Niech mowa wasza zawsze będze: Być może, ehę, ewentualnie... Co inne jest - chłodne jest.
 • chochlik
  01.04.2015 10:16
  Zaraz, zaraz...
  a czy o tym nie pisał i co ważniejsze nie tłumaczył tego zjawiska braku radości pr. Malachiasz ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9