Największe spotkanie z ojcem świętym podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku odbędzie się prawdopodobnie w Brzegach.
W komitecie organizacyjnym trwają jeszcze prace, jednak ks. Tomasz Kijowski SDB przyznaje, że z perspektywy organizatorów miejsce to jest „pewne na 95 proc.”. – To nie my czekamy na potwierdzenie z Watykanu, ale Papieska Rada ds. Świeckich czeka na nasze odpowiedzi – mówi ks. T. Kijowski.
Wszystkie wątpliwości muszą zostać rozwiane, zanim zapadnie ostateczna decyzja. Szef biura prasowego ŚDM 2016 przyznaje, że obecnie prace dotyczą już tylko terenu w Brzegach. Nie będzie to jedyne miejsce, w którym młodzi pielgrzymi spotkają się z papieżem. Budzi ono jednak wiele emocji, bo chodzi o największe wydarzenia, którymi są sobotnie czuwanie i niedzielna Eucharystia z ojcem świętym. Poprzedzą je m.in. katechezy (w językach narodowych, zorganizowane w poszczególnych strefach zakwaterowania), Festiwal Młodych, uroczyste powitanie papieża i Droga Krzyżowa z jego udziałem.
Jedną z największych zalet terenu w Brzegach jest jego wielkość – to 260 ha. Krakowskie spotkanie przygotowywane jest bowiem z myślą o ponad 2 mln młodych pielgrzymów, a w miejscu sobotniego czuwania będą oni nocować w oczekiwaniu na niedzielną Eucharystię. Tylko tak duża przestrzeń umożliwi nie tylko bezpieczne przeprowadzenie całego spotkania, ale też np. wytyczenie dróg między sektorami, którymi będzie mógł przejechać ojciec święty.
Jak wyjaśnia Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, atutem lokalizacji w Brzegach jest także istniejąca dookoła infrastruktura komunikacyjna. – Dwa przystanki kolejowe, Kokotów i Węgrzce, są w odległości trzech kilometrów od planowanego miejsca spotkania. Rozważamy jednak stworzenie przystanku kolejowego przy samym placu modlitewnym. To nie będzie kosztowne – mówi wicemarszałek Kozak. To umożliwiłoby uruchomienie bezpośredniego pociągu, którym można byłoby dotrzeć z lotniska w Balicach. W pobliżu przebiega autostrada A4. Władze województwa rozważają, by na czas ŚDM stworzyć tymczasowy zjazd z „czwórki” na drogę serwisową w rejonie Brzegów.
Ksiądz Tomasz Kijowski dodaje, że choć Brzegi formalnie należą do gminy Wieliczka, punktem odniesienia dla pielgrzymów z całego świata pozostanie Kraków. Nie przeszkodzi w tym ani miejsce niedzielnej celebracji, ani fakt, że młodzież będzie zakwaterowana w całej północnej części archidiecezji krakowskiej, a częściowo w sąsiednich diecezjach. Podobnie było podczas poprzednich edycji ŚDM na całym świecie – prawie zawsze główne spotkanie odbywało się poza centrum miasta (a czasem poza jego formalnymi granicami).
Krakowskie Światowe Dni Młodzieży potrwają od 25 do 31 lipca. Poniedziałek i wtorek będą czasem przyjazdu pielgrzymów. 26 lipca wieczorem odbędzie się uroczysta Msza św. otwarcia. Przez kolejne dni będą trwały Festiwal Młodych i Targi Powołaniowe. Papieża młodzi powitają w Krakowie w czwartek wieczorem. W piątek wezmą udział w Drodze Krzyżowej. Sobotnie przedpołudnie to pielgrzymka na miejsce głównego spotkania, gdzie wieczorem rozpocznie się czuwanie. Potrwa ono do niedzielnej Mszy św. (w jej trakcie papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM). Po południu ojciec święty spotka się jeszcze z wolontariuszami, którzy będą zaangażowani w przygotowanie ŚDM.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.