Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele na świecie.
LUTY
Ukraina. Kościoły chrześcijańskie na Ukrainie podczas walk na Majdanie 18-23 lutego stały po stronie narodu. Był to najtragiczniejszy tydzień w trwających od grudnia 2013 r. protestach Ukraińców przeciwko dyktaturze prezydenta Wiktora Janukowycza. We wtorek 18 lutego siły bezpieczeństwa, Berkutu przypuściły szturm na kijowski Euromajdan. Zwolennicy opozycji odpierali ataki petardami, koktajlami Mołotowa i pałkami. Zamieszki wybuchły też w innych miastach Ukrainy. W wyniku walk zginęło w sumie 100 osób. Najmłodsza z ofiar miała 18 lat. Setki ludzi zostało rannych. Duża liczba ofiar spowodowała, że niektóre obiekty kościelne w centrum Kijowa zamieniły się w szpitale polowe. Przez cały tydzień w świątyniach wszystkich Kościołów chrześcijańskich odbywały się nabożeństwa żałobne w intencji poległych. Po tragicznych wydarzeniach w Kijowie zwierzchnicy Kościołów, organizacje i uczelnie religijne wydały liczne apele i oświadczenia wzywające do pokoju.
Nigeria. 106 osób straciło życie w nocy z 15 na 16 lutego w wiosce Izghe, w północno-wschodniej części Nigerii. Zbrodni dopuścili się fundamentaliści islamscy z ugrupowania Boko Haram, które chce państwa islamskiego na północy Nigerii, narzucając przy tym wszystkim prawo szariatu. W 2014 r. z rąk fundamentalistów zginęło ok. 10 tys. ludzi. Dane te opublikowała międzynarodowa organizacja pozarządowa Human Rights Watch, która udokumentowała ponad sto ataków nigeryjskich islamistów. Tylko w stanie Borno w północno-wschodniej części kraju było 1446 ofiar. Human Rights Watch podkreśla też, że porwanie w kwietniu 276 uczennic nie było jedynym atakiem Boko Haram na osoby małoletnie. W lutym islamiści spalili szkołę w Buni Yadi z 59 dziećmi w środku. Od pięciu lat fundamentaliści terroryzują północną część kraju, zabijając zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.
MARZEC
Ukraina. Z gorącym apelem o solidarność z narodem ukraińskim „w tym trudnym okresie” zwrócił się do przywódców kościelnych i religijnych na świecie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. W skierowanych do nich 3 marca listach zaznaczył, że „głębokim i szczerym pragnieniem narodu jest stworzenie i stała poprawa naszych braterskich i przyjacielskich stosunków z Rosją”. Arcybiskup większy kijowsko-halicki podkreślił, że jego kraj przeżywa obecnie „trudny czas, gdy wojska Federacji Rosyjskiej, łamiąc wszelkie układy, wtargnęły na suwerenne terytorium Ukrainy”. Swoje przesłania skierował m.in. do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), krajów gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy – USA i Wielkiej Brytanii, do Unii Europejskiej, ONZ i OBWE. 17 marca 2014 r. nieuznawane przez Ukrainę władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem oraz zwróciły się do Rosji o przyjęcie w jej skład. Tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. 18 marca 2014 r. podpisano umowę między Rosją a republiką. Aneksja Krymu nie została uznana przez władze Ukrainy i społeczność międzynarodową.
USA. Ks. prof. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog, został 13 marca laureatem Nagrody Templetona 2014, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie myśli filozoficzno-religijnej. Otrzymują ją corocznie osoby, które przełamują bariery między nauką a religią. Przyznawana od 40 lat nagroda, nazywana też „teologicznym Noblem”, jest jedną z najwyżej dotowanych na świecie i wynosi obecnie 1,8 mln dol.
KWIECIEŃ
Syria. W oblężonym przez syryjskie wojska rządowe, a kontrolowanym przez rebeliantów mieście Homs został brutalnie zamordowany 7 kwietnia holenderski jezuita ks. Frans van der Lugt. 75-letni zakonnik był z wykształcenia psychologiem i mieszkał w Homs od 1966 r. Pracował z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Po wybuchu konfliktu starał się zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na los tamtejszej ludności i zapewnienie jej pomocy. Wojna w Syrii trwa od prawie czterech lat. Rozpoczęła się dokładnie 15 marca 2011 r. protestami społecznymi przeciw nadużyciom reżimu Baszszara al-Asada, które wpisywały się kontekst tzw. arabskiej wiosny. Z czasem konflikt ten przerodził się w ponadregionalny, z dużym zaangażowaniem czynników niesyryjskich. W ciągu trzech lat śmierć poniosło 146 tys. osób. 9 mln Syryjczyków musiało porzucić swoje domy, a 2,5 mln również ojczyznę. Wojna spowodowała zniszczenie wielu świątyń. Od początku konfliktu całkowicie lub częściowo zostało zniszczonych 98 kościołów, a ich wyposażenie zostało rozgrabione. Niszczone są jednak nie tylko miejsca kultu należące do chrześcijan, którzy stanowią ok. 10 proc. populacji kraju. Zdewastowano już także 1900 meczetów, 1600 szkół i ok. 60 proc. syryjskich szpitali.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).