Przesłanie do członków zakonów, zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego posługujących w ziemskiej Ojczyźnie Jezusa skierowali katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej. Wystosowali je z okazji rozpoczynającego się Roku Życia Konsekrowanego.
Ordynariusze wyrażają wdzięczność za obecność i modlitwę 274 członków wspólnot kontemplacyjnych, jak również za posługę blisko 1600 zakonników i zakonnic zaangażowanych w duszpasterstwie parafialnym i szkołach. Dziękują za obecność, ale także za miłość i wierność względem Kościoła Matki. Podkreślają, że to właśnie dzięki tej miłości wspieranej darami Ducha osoby konsekrowane owocnie pracują w Ziemi Świętej, potrafią sprostać kolejnym wyzwaniom i szukają nowych sposobów pomocy lokalnemu Kościołowi. Hierarchowie zwracają się do wszystkich osób konsekrowanych, by z wdzięcznością spojrzeli na przeszłość, objęli przyszłość z nadzieją, a co najważniejsze, żyli teraźniejszością z poświęceniem. Tylko bowiem takie podejście jest w stanie przemienić region Bliskiego Wschodu gdzie często panuje nienawiść.
Program Roku Życia Konsekrowanego w Ziemi Świętej jest bardzo bogaty. Obejmuje między innymi celebracje jubileuszy zakonnych, dni modlitwy kontemplacyjnej, kursy formacji biblijnej i konferencje. Uroczyste rozpoczęcie obchodów miało miejsce w Nazarecie, Betlejem, Ammanie i na Cyprze. 30 listopada Mszy w kościele św. Katarzyny przy grocie Narodzenia w Betlejem przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa. Uroczystości w Betlejem zbiegły się z tradycyjnym ingresem kustosza do bazyliki Narodzenia z okazji pierwszej niedzieli Adwentu i z liturgicznym wspomnieniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kościoła parafialnego w Betlejem. Msza w Betlejem była okazją, by w obecności całej parafii podziękować Bogu za obecność i posługę licznych zgromadzeń zakonnych posługujących w mieście narodzin Jezusa.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.