Stanowczy protest przeciwko dewastacji cmentarza tatarskiego oraz zbezczeszczeniu meczetu i nagrobków w Kruszynianach wyraziła we wspólnym oświadczeniu Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
W oświadczeniu podkreśla się, że do aktu wandalizmu doszło 29 czerwca, podczas pierwszej doby Ramadanu, który jest dla muzułmanów czasem świętym.
Autorzy oświadczenia przypominają, że nieznani sprawcy zniszczyli zabytkowy meczet i zdewastowali kilkusetletni cmentarz tatarski w podlaskich Kruszynianach, a na murach świątyni i nagrobkach namalowali świnię oraz kotwicę Polski Walczącej. "My, chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie, wyrażamy swój stanowczy protest przeciwko tym haniebnym czynom" – piszą przedstawiciele trzech wielkich religii.
Sygnatariusze oświadczenia wyznają też, że czują się dotknięci aktem agresji skierowanym przeciwko wspólnocie religijnej będącej od wieków współgospodarzem na ziemi polskiej. Podkreślają, że zło, które ujawniło się w Kruszynianach, nie może pozostać bezkarne. "Uderza ono nie tylko w tych, przeciwko którym zostało bezpośrednio wymierzone, lecz we wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. Wzywamy władze państwowe do zdecydowanych działań prowadzących do wykrycia sprawców i osądzenia ich" – czytamy w oświadczeniu chrześcijan, Żydów i muzułmanów.
Oświadczenie podpisali: Bogdan Białek i Stanisław Krajewski – współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Andrzej Saramowicz - współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony muzułmańskiej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.