Rzym gorączkowo przygotowuje się do niedzielnej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Wpisuje się w to wieczorne spotkanie włoskiej młodzieży w bazylice św. Jana na Lateranie.
Będzie ono miało formę liturgii słowa. Prowadzona podczas niej refleksja oscylować będzie wokół pytania: Jakie dziedzictwo ci dwaj święci Papieże zostawiają współczesnej młodzieży? W spotkaniu wezmą udział postulatorzy obu spraw kanonizacyjnych, ks. Sławomir Oder i o. Giovangiuseppe Califani OFM.
„W notatkach Jana XXIII znajdujemy zapisek, że już jako nastolatek poszukiwał w swym życiu prawdziwej świętości” – mówi o. Califani. Dobry Papież miał dar dostrzegania Bożej Opatrzności w nawet najmniejszych rzeczach i szukania wszędzie dobra. „Cały świat zobaczył w nim pasterza i ojca” – podkreśla postulator.
„Pasterz i ojciec: te słowa muszą wyznaczać moje biskupie posługiwanie – mawiał Jan XXIII. Papież Franciszek, spotykając się z pielgrzymami z Bergamo, podkreślił właśnie ten aspekt jego życia. Powiedział, że cały świat dostrzegł w nim pasterza, ponieważ był on przede wszystkim ojcem. Jego duchowość charakteryzują także dwie inne cechy: posłuszeństwo i pokój. Pierwszą realizował z całą prostotą w wypełnianiu zadań powierzonych mu przez przełożonych. Nie bał się zostawić własnej ziemi, wyjechać w odległe strony, nawet tam, gdzie było niewielu katolików. Posłuszeństwo pozwoliło mu w pełni zaufać Bożej Opatrzności. To jest prawdziwe źródło dobroci Papieża Jana i pokoju, który niósł on światu. To jest prawdziwe źródło jego świętości: ewangeliczne posłuszeństwo Bogu”.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.