Noc konfesjonałów nie tylko dla zapracowanych

Zaczęło się od trzech kościołów w Szczecinie, a po czterech latach jest już ponad 120 świątyń w 70 miastach Polski. Tak rozwija się wielkopostna akcja Noc Konfesjonałów, która po raz piąty ściągnęła zapracowanych, i nie tylko, do pojednania z Bogiem.

W Szczecinie całonocna spowiedź odbywała się m.in. w katedrze, a także w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym. W godzinach nocnych w samym Szczecinie wierni mogli też wyznać swoje grzechy w siedmiu innych kościołach.

- W przestrzeni publicznej, w przestrzeni masowego przekazu, oprócz malowania pisanek i różnych innych, etnograficznych zwyczajów, oprócz niedzieli handlowych i innych spraw i reklam, co to gdzie taniej można kupić na święta, jest też przekaz, że nie tylko to, co materialne się liczy. Najważniejsze jest to, co duchowe. Wtedy strona materialna zyskuje swój właściwy wyraz - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Noc sprzyja takiemu otwarciu się - ocenia mężczyzna, który pierwszy raz przyszedł do spowiedzi podczas Nocy Konfesjonałów, ale już zapowiedział, że za rok znów przyjdzie do katedry.

- To świetna sprawa dla nieprzekonanych do spowiedzi, bo mogą przyjść, pomodlić się i doświadczyć łaski miłosierdzia - mówiła młoda kobieta. - Mają czas, mogą spokojnie porozmawiać. 

Stwierdziłem, że wieczorna spowiedź to dobra inicjatywa. Uznałem, że warto przyjść i cieszę się, że jest coś takiego - dodał młody chłopak.

W marcu papież Franciszek zainicjował podobną akcję polegającą na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach. Wcześniej w lutym podczas wizyty polskich biskupów z aprobatą wyraził się o "Nocy Konfesjonałów". Pomysł nocnych spowiedzi przyszedł zza oceanu, gdzie w 2007 roku akcję zapoczątkowano w Chicago i Nowym Jorku. 

- Kiedy zobaczyłem styl życia współczesnych ludzi, że są coraz bardziej zabiegani i wchodzą z aktywnością w noc, to pomyślałem, że dobrze zorganizować w Polscę taką akcję – wspomina początki w 2010 roku ks. Grzegorz Adamski, inicjator akcji. 

W tym roku przy centrach handlowych rozdano 10 tys. kieszonkowych książeczek z rachunkiem sumienia, a już wcześniej organizatorzy stworzyli specjalną aplikację na smartfona, która przygotowuje do spowiedzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7