Zainteresowani nadzwyczajną formą rytu rzymskiego mają okazję spotkać się w Licheniu. Wydarzenie zaplanowane na ostatni tydzień sierpnia swoim patronatem objął bp Wiesław Mering.
„Tam, gdzie rozbrzmiewa piękna muzyka, brakuje często równie dobrze przygotowanej liturgii. Tam, gdzie dba się o liturgię, niekiedy brakuje odpowiedniej muzyki. Nasze warsztaty to pomysł na komplementarność i harmonię” – mówią o warsztatach Ars Celebrandi ich organizatorzy. Wydarzenie zaplanowane na ostatni tydzień sierpnia w Licheniu swoim patronatem objął bp Wiesław Mering.
Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi to tygodniowe wydarzenie dla zainteresowanych starszą formą rytu rzymskiego oraz muzyką liturgiczną i tradycyjnymi pieśniami nabożnymi. Warsztaty swoim zakresem obejmą wszystkie elementy składające się na piękno "starej" liturgii. Organizatorzy zaznaczają, że piękno to jest odblaskiem piękna samego Boga, a dbałość o nie jest wyrazem miłości do Stwórcy.
Najważniejszym punktem warsztatów będą codzienne celebracje Mszy świętych w klasycznym rycie rzymskim we wszystkich trzech podstawowych typach celebracji tj. Msza uroczysta – Missa solemnis z asystą diakona i subdiakona (którą to funkcję może pełnić każdy obłóczony kleryk), Msza śpiewana – Missa cantata (z okadzeniami) oraz Msza recytowana – Missa lecta. Podczas głównej Mszy danego dnia będą głoszone kazania związane z tradycyjną duchowością.
Porządek dnia będą ustalały poszczególne godziny kanoniczne, które w wybrane dni będą sprawowane na sposób uroczysty. W czasie warsztatów zaplanowano przygotowanie 40-godzinnego nabożeństwa eucharystycznego połączonego z procesją, uroczystymi Mszami wotywnymi o Najświętszym Sakramencie oraz Liturgią Godzin sprawowaną przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Jeden dzień będzie w sposób szczególny poświęcony modlitwie za wiernych zmarłych, będzie to również dzień pokutny.
Codziennie warsztaty będą odbywać się w ośmiu podgrupach, wydzielonych z trzech głównych grup warsztatowych (ministranckich, kapłańskich i muzycznych).
Grupa warsztatowa dla księży stanowi odpowiedź na pragnienie wielu kapłanów, którzy chcieliby wzbogacić swoją duchowość o Mszę w formie nadzwyczajnej, bądź chcieliby nauczyć się jej sprawowania z uwagi na prośby ich wiernych. Poza nauką celebracji przewiduje się także naukę poszczególnych funkcji liturgicznych pełnionych przez księży i kleryków.
Zajęcia warsztatowe z ministrantury zostały podzielone w zależności od stopnia zaawansowania. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby bez dotychczasowego doświadczenia w służbie jak i praktykujący ministranci, chcący poszerzyć swoją wiedzę i doszlifować praktykę.
Warsztaty muzyczne obejmujące chorał gregoriański oraz muzykę polifoniczną są skierowane zarówno do początkujących jak i zaawansowanych śpiewaków. Uczestnicy warsztatów będą przygotowywali śpiewy liturgiczne na każdy dzień, zgodnie z programem celebracji. Warsztaty prowadzić będą doświadczeni muzycy – Paweł Bębenek, kompozytor i muzyk, poprowadzi scholę polifoniczną; scholę gregoriańską (w tym przygotowującą chorał dominikański na liturgię w rycie dominikańskim) poprowadzą Marcin Bornus-Szczyciński i Robert Pożarski. Gregoriańską scholę żeńską poprowadzi Joanna Orzeł, organistka Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, naukowo zajmująca się chorałem.
Warsztaty Ars Celebrandi odbędą się w dniach 24-31 sierpnia na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Na codzienne liturgie sprawowane wg nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego zostanie przeznaczony na wyłączność kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, znajdujący się na terenie kompleksu. Koszt udziału w warsztatach wynosi 480 zł.
Szczegółowe informacje o warsztatach oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej: www.arscelebrandi.pl.
Organizatorami warsztatów są księża oraz wierni działający w diecezjalnych duszpasterstwach i środowiskach tradycji łacińskiej w Polsce przy współpracy wspólnot, fundacji i organizacji zrzeszających wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii. Oficjalny patronat nad wydarzeniem obejmuje Federacja Una Voce Polonia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).