Garść uwag do czytań na III niedzielę Wielkiego Postu roku A z cyklu „Biblijne konteksty”.
4. Warto zauważyć
Komentować rozmowę z Jezusa Samarytanką… Motyka, słońce i i te sprawy. Ale cóż. Chyba nie mogę się od tego obowiązku wymigać ;)
Największym problemem w zrozumieniu tej sceny wydaje się jej bogactwo. Zwyczajnie nie sposób jej streścić. Trudno też ująć ją w jakiś zgrabny schemat; znaleźć do niej klucz. Sęk w tym, że nie jest to tylko rozmowa Samarytanki z Jezusem, ale pojawiają się tu jeszcze inne wątki. Można by ostatecznie posłużyć się jakimś wytrychem w postaci spojrzenia na tę scenę z perspektywy jakiegoś wydumanego schematu nie mającego źródeł w samym tekście (bibliści nieraz tak robią), ale przecież nie o to chodzi. Najlepiej chyba zostawić opowieść jak jest i spróbować spojrzeń na to wszystko z perspektywy występujących tu postaci (Jezus, samarytanka; uczniowie i mieszkańcy miasta są tu raczej tłem) i dynamiki ich spotkania. Nie sposób jednak pominąć też tego, jak się Jezus przedstawia, co o sobie i swojej misji mówi. Gdy pamięta się o adresatach Ewangelii Jana (prezbiterzy, starsi w Kościele) i że scena ta pojawia się w kontekście przedstawienia przez Jezusa nowej ekonomii zbawczej (Bóg wychodzi z inicjatywą - np. wesele w Kanie), w kontekście stwierdzenia (w rozmowie z Nikodemem) o potrzebie powtórnych narodzin, wszystko staje się jeszcze bogatsze.
Więc jak?
A teraz najważniejsze: jak się przedstawia Jezus? Co mówi o swojej misji? Czego oczekuje? To głównie w samej rozmowie z Samarytanką. Ale może po kolei.
„O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: «Daj Mi się napić», prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej”.
To zdanie wyraźnie składa się z czterech części. W tego rodzaju konstrukcji cześć zdania pierwsza odpowiada czwartej, a druga trzeciej. Czyli tak mniej więcej – druga i trzecia część zdania – „tego, kto ci mówi daj Mi się napić masz prosić”. O co? To wyjaśniono w pierwszej i czwartej części zdania. O dar Boży, którym jest woda żywa. Warto zapamiętać: chrześcijanin ma prosić Jezusa o wodę żywą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.