Rosja wprowadza ograniczenie możliwości adopcji tamtejszych dzieci przez osoby mieszkające w krajach, w których zalegalizowano związki jednopłciowe.
Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podpisał w tej sprawie odnośne postanowienie. W postanowieniu dopuszcza się możliwość zgody na adopcję rosyjskich dzieci przez osoby żyjące w małżeństwie lub osoby będące obywatelami danego państwa nie będące w związku małżeńskim. W obu przypadkach wymagane jest osiągnięcie pełnoletniości przez kandydatów na rodziców zastępczych. Absolutnym zakazem zgody na adopcję objęte są osoby żyjące w zalegalizowanym związku jednopłciowym.
Według autorów postanowienia będzie ono sprzyjać udoskonaleniu porządku wydawania zgody na adopcję dzieci rosyjskich przez obywateli innych państw oraz ochronie praw tych dzieci. Okres oczekiwania na orzeczenie w sprawie możliwości bycia rodzicami zastępczymi został skrócony z 15 do 10 dni. Od kandydatów na rodziców zastępczych nie będzie wymagane, tak jak dotychczas, zaświadczenie o powierzchni, stanie technicznym i sanitarnym ich mieszkania.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).