Ekumeniczna niespodzianka Franciszka

Prymas anglikanów i Papież Franciszek szykują nam ekumeniczne niespodzianki. Ujawnił to w rozmowie z Radiem Watykańskim sam abp Justin Welby, odmówił jednak podania jakichkolwiek szczegółów.

Wszystkiego dowiemy się podczas przyszłej wizyty arcybiskupa Canterbury w Watykanie, która zaplanowana jest na wiosnę. Aktualnie przebywa on w Korei Południowej, gdzie uczestniczy w zgromadzeniu ogólnym Światowej Rady Kościołów. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że w osobie Franciszka wszyscy, nie tylko katolicy otrzymali wielkiego Papieża, Papieża niespodzianek. Mówiąc o szansach na zjednoczenie, podkreślił, że wymaga ono ofiar.

„Jesteśmy podzieleni – powiedział abp Welby. – Żyjemy w różnych Kościołach. I im dłużej to trwa, tym bardziej nasze różne wspólnoty utrwalają własne instytucje i zapuszczają w nich korzenie. W niektórych wypadkach trwa to już kilkaset lat. I dlatego coraz trudniej jest nam zgodzić się na rewizję naszego sposobu bycia Kościołem i wyrzec się dla Chrystusa niektórych rzeczy, które stanowią o naszej tożsamości. Dzielą nas ważne różnice dogmatyczne, na przykład z Rzymem, ale bardzo poważnie nad nimi pracujemy. Trzeba to kontynuować. Ale jednocześnie Kościoły, które prowadzą ten dialog, muszą się zgodzić na to, że nie ma takiej rzeczy, której nie można by poświęcić w imię posłuszeństwa Chrystusowi wzywającemu nas do jedności”.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • sonniger
  03.11.2013 10:48
  Kolejny enigmatyczny i wprowadzający tylko i wyłacznie zamęt news na temat Franciszka.
  Może by tak przynajmniej GN nie przyłączał się do tego co robią GW, Lisweek i inne tego typu głupawe media?
  To tylko woda na młyn dla tych co Franciszkowi od dawna sa niechętni. Teraz zaczna sie idiotyczne domysły w temacie legalizacji homozwiązków lub święcenia kobiet...
  Po co GN wprzega sie w ten głupi nurt?

  No i jescze ta wyjątkowo głupia (lub tez głupio skrócona, wyrwana z kontekstu) wypowiedź Welby'ego:
  "Ale jednocześnie Kościoły, które prowadzą ten dialog, muszą się zgodzić na to, że nie ma takiej rzeczy, której nie można by poświęcić w imię posłuszeństwa Chrystusowi wzywającemu nas do jedności" - Jeżeli tak to brzmi w oryginale i nie jest skrótem....to jest to idiotyczne zdanie.
 • Melchi
  03.11.2013 15:26
  A ja jestem zupełnie spokojny o decyzje Ojca Świętego Franciszka. Wspaniały człowiek, w sposób normalny, prosty i szczery realizuje to co uczy nas Ewangelia. Pełen Miłości i Mądrości. Jest wielu katolików, którzy zachowują się jak starszy brat w przypowieści o Dobrym Ojcu. Módlmy się, aby ten grzech zazdrości i egoizmu nie przesłaniał oczu na Bożą Miłość.
 • px
  03.11.2013 15:32
  Papież Franciszek, protestanci i ekumeniczne niespodzianki - w tych okolicznościach nie zapowiada się to najlepiej
 • IrkK0XcQ
  16.11.2013 22:28
  Joanna mf3wi:Sądzę, że jest w tym sporo racji. Dzisiaj, wydaje się, stmaiawy na ilość, nie na jakość w Kościele i dopf3ki te dwie kwestie nie zostaną uporządkowane, będziemy mieć coraz więcej tych coraz to nowych pomysłf3w,prf3b zainteresowania, socjotechnik, itp.,itd.Co więc musi się wydarzyć, by to mogło nastąpić: wydaje się, że potrzebna jest pogłębiona, mądra refleksja nad liturgią. Nad jej wymiarami, sposobami przeżywania, rolą muzyki liturgicznej. Kościf3ł musi także przemienić się z zakompleksionego na ten zwycięski, pokładający nadzieje w Chrystusie, w idący wąska drogą bez triumfalizmu społecznego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8